ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

58-latek zmarł na chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD)

Jest to pierwszy na Lubelszczyźnie śmiertelny przypadek tej choroby. Kilka lat temu odnotowano dwa przypadki śmierci z powodu CJD, w Gdańsku.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu jest chorobą atakującą centralny układ nerwowy. Jest odpowiednikiem "choroby szalonych krów" - BSE. Wywoływana jest przez priony - białka zakaźne o zmienionej strukturze przestrzennej (konformacji), które zaczyna odkładać się na neuronach i powoduje zaburzenia w pracy układu nerwowego.

Cechą charakterystyczną wszystkich chorób pionowych (inne obok: BSE i CJD to "scarpie", Kuru, "rodzinna dziedziczna bezsenność") jest m.in. długi czas wylęgania choroby – od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych mija nawet kilka lat. Podobne są też objawy chorobowe. W większości przypadków występuje upośledzenie czynności ruchowych, otępienie i inne zaburzenia będące skutkiem uszkodzenia układu nerwowego.

Źródło: Onet.pl

Komentarze

M | 2007-12-01 00:00:00
W 2007 zmarła następna osoba