ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Ananas pomoże w walce z rakiem

Dwie substancje z ananasa mogą mieć silne działanie przeciwnowotworowe - odkryli naukowcy australijscy. Ich odkrycie - jak twierdzą - może pomóc w opracowaniu nowego leku pomocnego w terapii różnych rodzajów raka.

ananasPrace naukowców z Instytutu Badań Medycznych w Queensland (QIMR) dotyczyły bromelainy - ekstraktu pochodzącego ze zmiażdżonej łodygi ananasa (używanego m.in. do zmiękczania mięsa, rozjaśniania piwa czy farbowania skóry). Bromelaina zawiera wiele białek pełniących funkcje enzymów.

Badacze zaobserwowali, że jeden ze składników bromelainy, nazywany w skrócie CCZ, pobudza system odpornościowy człowieka do niszczenia komórek rakowych, podczas gdy drugi - CCS - blokuje białko zwane Ras, które jest zmutowane w 30 proc. różnego typu nowotworów.

Biorący udział w badaniach Tracey Mynott powiedział, że jego ekipa zamierza dokładnie zbadać mechanizm działania obydwu cząsteczek.

"Badając skład bromelainy trafiliśmy na białka CCS oraz CCZ i odkryliśmy, że mogą one hamować rozwój wielu nowotworów złośliwych w tym raka piersi, płuc, jelita grubego, jajników i skóry" - napisał w komunikacie Mynott.

Obecnie rozpoczęto 2-letnie badania, które pomogą ocenić bezpieczeństwo stosowania nowej terapii dla ludzi oraz ustalić sposoby pozyskiwania wyciągu z ananasa z pewnych i bezpiecznych źródeł. Jeśli ich wynik będzie pomyślny, naukowcy zaczną zabiegać o rozpoczęcie testów klinicznych na pacjentach.

Źródło: PAP, jkl

Komentarze

milka | 2005-10-19 00:00:00
interesująca tematyka, jedzmy więcej ananasów

Neverly | 2006-02-09 00:00:00
bardzo ciekawe. ale co z innymi owocami czy tez posiadaja takie właściwości?? jedzmy więcej owoców!!

Darek | 2007-10-09 00:00:00
Wierzę, że wiele tajemnic kryje nasza przyroda. Indianie znali wiele smacznych i leczniczych roślin i owoców. Szkoda, że nasza cywilizacja tak się "zaprzyjażniła" z nimi. Może kiedyś ludzkość dorośnie, ale myślę, że nie za prędko to nastąpi. Człowiek nim opamięta się, najpierw wyniszczy a potem naukowcy powiedzą, że odkryli właściwości lecznicze jakiejś grupy roślin. To co dziś jest, znali już kilka set lat wcześniej. Ludzie żyli w zgodzie z naturą i byli dużo zdrowsi. Nasuwa mi się na myśl powiedzenie - mądry Polak po szkodzie -.Pozdrawiam.