ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Białe krwinki jeszcze bardziej zabójcze dla bakterii

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili jak można zwiększać zdolność białych krwinek krwi do zabijania bakterii. Odkrycie może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia infekcji spowodowanych przez inwazyjne bakterie Streptococcus.

Zespół naukowców odkrył, że bezpośrednią odpowiedzią białych krwinek na obecność Streptococcus, Staphylococcus, Salmonella i innych bakterii powodujących choroby u ludzi, jest wzrost w ich komórkach (w krwinkach) poziomu białka zwanego HIF-1 (transkrypcyjny czynnik indukowany niedotlenieniem). Białko to z kolei stymuluje białe krwinki do uwolnienia związków przeciw drobnoustrojom, które zabijają bakterie. Zespół odkrył także jak działać na krwinki związkami, które spowodują wzrost poziomu HIF-1 a przez to także i poprawi ich zdolności do zabijania bakterii.

streptococcus"Te odkrycia sugerują potencjalne nowe podejścia do leczenia trudnych infekcji, takich jak spowodowanych przez oporne na antybiotyki bakterie, albo występujące u pacjentów z osłabionym układem immunologicznym z powodu przewlekłych chorób chemioterapii przeciwnowotworowej czy AIDS" - powiedział Victor Nizet, jeden z naukowców. "Zamiast projektować nowe leki przeciw bakteriom lepiej jest promować produkcję leków zwiększających poziom HIF-1, co mogłoby podwyższać aktywność przeciwbakteryjną białych krwinek i zwalczać infekcję poprzez nasz naturalny system obronny".

Poprzednie badania naukowców pokazały, że niski poziom tlenu, taki jaki znajduje się w miejscu infekcji, aktywuje HIF-1 w makrofagach i granulocytach obojętnochłonnych (neutrofilach) - białych krwinkach krwi, które wchłaniają i niszczą drobnoustroje. W aktualnym badaniu badano jak dobrze makrofagi, w których poziom HIF-1 był podwyższony, normalny i zerowy, mogły zabijać bakterie. Odkryto, że im większy był poziom HIF-1 w krwinkach, tym większa była zdolność do zabijania bakterii. Odkryto też, że myszy z makrofagami i neutrofilami pozbawionymi HIF-1 były mniej zdolne do zwalczania infekcji skórnych niż normalne muszy.

"Dowiedliśmy, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy poziomem HIF-1 w mysich makrofagach i neutrofilach, a tym, jak efektywnie są te komórki w stanie zabijać bakterie" - powiedzieli naukowcy.

białe krwinkiBiałko HIF-1 potrafi wiązać się do komórkowego DNA i aktywować specyficzne geny, pomagające funkcjonować komórce w środowisku niskiego poziomu tlenu. Naukowcy odkryli też, że w białych krwinkach krwi HIF-1 pobudza produkcję małych białek, enzymów, tlenku azotu, których działanie razem zabija bakterie.

"Umieszczenie podstawowych funkcji białych krwinek krwi związanych z zabijaniem mikrobów pod regulacją HIF-1 przedstawia bardzo dobrze kontrolowany system odpowiedzi" - wyjaśnia Johnson. "Białe krwinki krążą w stanie spoczynku w krwioobiegu bogatym w tlen, ale w każdej chwili mogą zostać zaktywowane w odpowiedzi na spadek tlenu występujący w miejscu infekcji bakteryjnej. Maksymalna aktywacja następuje przy bezpośrednim kontakcie makrofagów i neutrofili z bakterią. Pod kontrolą HIF-1 antymikrobowe geny są wyrażane tylko w zainfekowanych tkankach, nie są syntetyzowane w zdrowych, gdzie mogłyby powodować niepożądane stany zapalne".

Poznanie podstawowej roli HIF-1 w zdolności do zabijania bakterii poprowadziło naukowców do zbadania potencjalnych medycznych zastosowań tego odkrycia. Zwiększając komórkowy poziom HIF-1 zauważono, że znacząco poprawiała się zdolność krwinek do niszczenia komórek bakteryjnych.

Źródło: University of California

Komentarze

...:::anonim:::... | 2005-12-30 00:00:00
są tu zdjęcia leukocytów???

Karola | 2006-01-24 00:00:00
Pzrydałoby się więcej o wpływie HIF-1 alfa w angiogenezie

gość | 2007-11-07 00:00:00
zdjecia na http://pl.wikipedia.org/wiki/Leukocyt

Magda | 2007-11-10 00:00:00
Hm a ja szukam listu gonczego bo nauczycielka sobie wymyślila i jakos nie moge go wogole znalesc

Niebieskooczna_ZbO* | 2008-10-16 15:09:09
jak zwiekszyc poziom białych krwinek ponieza moja bratowa jest c ciazy a lekarz powiedzial ze ma za malo białych krwinek ona jest w trzecim miesiacu prosze o odpowiedz najlepiej napiszcie na ten adres monisia51[@]vp.pl

846219 | 2008-12-01 15:36:04
nnnnuuuudddddddaaaaaaaa