ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Biofilm, formowanie biofilmu

rozwój zachowań przystosowawczych drobnoustrojów w stosunku do środków antyseptycznych / dezynfekcyjnych.

Zachowanie takie sprowadza się do tworzenia ścisłych, wielowarstwowych struktur uformowanych z komórek drobnoustrojów. Struktura taka otoczona jest zwykle śluzem i innymi produktami metabolizmu, oraz przylega do powierzchni stałych.

W takiej zwartej strukturze, otoczonej śluzem, istnieją warunki, w których komórki drobnoustrojów chronione są przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Do rozwoju takich zachowań wśród drobnoustrojów, prowadzi stosowanie na szeroką skalę środków antyseptycznych, między innymi alkoholi, środków utleniających, środków alkilującyh, czy też środków powierzchniowo czynnych.

W celu uniknięcia rozwoju tego typu zachowań przystosowawczych wśród drobnoustrojów, ważnym jest, aby stosować różne preparaty antyseptyczne i dezynfekcyjne, co spowoduje, że drobnoustroje nie zdołają wypracować własnych metod „obrony” przed nimi.

Biofilm – trójwymiarowa struktura utworzona z agregatów komórek bakteryjnych i wydzielanej przez nie macierzy pozakomórkowej. Występują w nim kanały wodne oraz strefy w których komórki są martwe, w stanie anabiozy oraz intensywnie rozwijające się. Biofilm najczęściej powstaje w odpowiedzi na niekorzystne warunki środowiskowe. Dzięki niemu oporność bakterii na antybiotyki może wzrosnąć nawet 500 razy.