ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Bioton - Giełdowa Spółka Roku 2005

Polska firma biotechnologiczna została wybrana Giełdową Spółką Roku przez 180 specjalistów rynków kapitałowych z całego kraju. Bioton S.A. wynikiem 83,19 punktów na 100 możliwych do zdobycia o 6 punktów wyprzedził Getin Holding S.A. (77,14) i o 7 punktów TVN S.A. (76,19). Sondaż na zlecenie redakcji "Pulsu Biznesu" przeprowadził Pentor Research International.

Była to już siódma edycja tego konkursu. Badaniu poddane zostały wszystkie spółki notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych według stanu na 31 grudnia 2005 roku.

Spółki oceniane były w kontekście ośmiu wymiarów:
1. kompetencji zarządu,
2. jakości oferowanych produktów i usług,
3. relacji z inwestorami,
4. perspektyw rozwoju,
5. szeroko pojmowanego sukcesu w 2005 roku,
6. poziomu znajomości firmy,
7. prognozy wzrostu/spadku notowań po zmianie zarządu firmy,
8. rekomendowania zakupu akcji spółki.

Zdaniem specjalistów laureaci prowadzą przejrzystą strategię wzmacniana pozycji rynkowej. Firma Bioton S.A. niezależnie od wygranej w tym konkursie została najwyżej oceniona przez grupę respondentów określoną jako "maklerzy".

Ta polska firma biotechnologiczna powstała 24 sierpnia 1989 roku w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a w spółkę akcyjną została przekształcona 2 sierpnia 2004 roku. Od 16 marca 2005 r. akcje Bioton S.A. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Podstawowymi produktami Bioton S.A. są: rekombinowana insulina ludzka w postaci substancji farmaceutycznej i preparatów iniekcyjnych oraz antybiotyki z grup cefalosporynowych, aminoglikozydowych oraz makrolidowych.

Polska spółka biotechnologiczna zakupiła w ubiegłym roku pakiet akcji spółki SciGen Ltd. w Singapurze stając się jego większościowym akcjonariuszem. "Bioton poprzez nabycie udziałów spółki SciGen znacząco zwiększy wpływ na sprzedaż insuliny na rynkach Azji oraz szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na rynku światowym" -można było przeczytać w komunikacie polskiej firmy.

W styczniu br. Bioton S.A. podpisała umowę na mocy której objęła sponsoringiem Polski Związek Pływacki. "Jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasz partner to firma nowoczesna, rozwijająca się. Jak my sportowo, tak Bioton biznesowo pnie się w górę - mówił wówczas Krzysztof Usielski, prezes PZP." Zawodnicy są wszędzie, ich działania globalne - my mamy podobne ambicje. Nie bez znaczenia są igrzyska olimpijskie w Pekinie. W 2008 roku chcemy rozpocząć sprzedaż insuliny w Chinach"- komentował podpisaną umowę z PZP, prezes zarządu Bioton S.A. Adam Wilczęga.

Źrodło: Portal Pływacki, Dziennik Puls Biznesu, Bioton.pl

Komentarze

ewa | 2006-03-18 00:00:00
nareszcie może niektórzy politycy zauważą że istnieją w polsce firmy biotechnologiczne które mają przyszłość przed sobą i w które warto zainwestować !

Michał | 2006-06-23 00:00:00
Co to jest split na biotonie 1:5 – otóż po dzisiejszym zamknięciu zostanie pomniejszony kurs w poniedziałek pięciokrotnie, a jednocześnie pięciokrotnie zwiększony stan posiadania w sztukach Twoich akcji biotonu na Twoim rachunku- czyli nic nie tracisz proste. Teraz uważaj z dniem 30 czerwca ogłoszone zostanie prawo poboru i do twojego rachunku zostanie dopisane tyle praw poboru ile posiadasz w sztukach akcji po Splicie. Czyli przykład przed Splitem miałeś 100 akcji po 25 zł po Splicie masz 500 akcji po 5 zł a w dniu prawa poboru dopisze Ci się jeszcze 500 praw poboru które będą notowane osobno. (Czyli osobno bioton normalne akcje po Splicie i osobno bioton prawa poboru.) I teraz masz wybór możesz sprzedać dowolną liczbę Swoich praw poboru ale uwaga nie będziesz miał możliwości zapisanie się na akcje nowej emisji które to zapisy nastąpią po upływie ogłoszonego okresu prawa poboru, czyli zostaniesz przy Swoich 500 akcjach po Splicie natomiast zatrzymując 500 lub dowolną ilość praw poboru będziesz mógł zapisać się na tyle samo akcji nowej emisji po kwocie dla Ciebie korzystnej oraz musisz wiedzieć że za jedna zapisaną akcję otrzymasz więcej niż jedn.akcję nowej emisji,z dzisiejszego ustalenia wynika że będzie to 1.8 czyli prawie dwie akcje za na które musisz mieć pokrycie na rachunku. Znając teraz zdecyduj sam czy sprzedajesz prawa poboru i zostajesz przy swoich 500 akcjach czy zatrzymujesz je aby zapisać się i dokupić akcje nowej emisji która tylko dla posiadaczy praw poboru będzie dostępna po ustalonej bardzo atrakcyjnej cenie w ilości przynajmniej 1.8 akcji za jedną zapisaną.(przykład zapisy po 1 zł odbiór po 1.80 zł) pozbywając się wcześniej praw poboru będziesz miał na rachunku ich wartość ale nie zapiszesz się i nie dokupisz po tej właśnie cenie nowej emisji Wszystko jasne więc decyduj SamPamiętaj na Splicie posiadając akcje nic nie tracisz wszystko będzie zależeć od notowań po nowej cenie, a z mojego punktu widzenia możesz być o to najzupełniej spokojny, gdyż posiadasz jedną z niewielu najbardziej prężnie rozwijających się Spółek w Polsce i na świecie