ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Brytyjska zgodna na tworzenie ludzko-zwierzęcych zarodków

Brytyjski Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA) zezwolił na przeprowadzanie badań w toku których tworzone są zarodkowe ludzko-zwierzęce hybrydy. Naukowcy chcą na wczesnym etapie rozwoju pobierać z nich komórki macierzyste, które potencjalnie mogą się przekształcać w dowolne komórki organizmu człowieka. Pozwolenie otrzymał King*s College w Londynie i Uniwersytet w Newcastle.

Stworzone embriony nie byłyby w 100% ludzkimi, gdyż zawierałyby niewielką (0,1%) ilość zwierzęcego DNA zawartego w mitochondriach komórek jajowych. Same zarodki byłyby niszczone przed upływem 14 dni. Zdaniem naukowców, rozwiązuje to problemy związane z uzyskiwaniem ludzkich komórek jajowych, a także jest bardziej efektywne i daje lepsze rezultaty. W tej chwili wykorzystywano zarodki z klinik in vitro, jednak ich ilość oraz jakoś nie była wystarczająca.

Komórki macierzyste otrzymane z zarodków (embrionalne komórki macierzyste, ESC) mogą potencjalnie przekształcać się w dowolne komórki ludzkiego organizmu. W zamierzeniu miałyby być wykorzystywane w leczeniu chorób związanych z trwałym uszkodzeniem lub zanikiem słabo regenerujących się tkanek, jak np. w chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, dystrofii mięśniowej, także regeneracji serca po zawale, czy odtworzenia uszkodzonego rdzenia kręgowego.

Obecnie badania z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych są na wczesnym etapie i wiążą się z wieloma niewiadomymi. Doświadczenia brytyjskich naukowców z hybrydami mają przede wszystkim wyjaśnić w jaki sposób przekształcają się one w poszczególne tkanki. W przyszłości ma to pozwolić na laboratoryjne tworzenie tkanek do przeszczepów.

Źródło: BBC, Gazeta Wyborcza

Komentarze

R | 2008-01-24 00:00:00
Ej, King's College to sie chyba nie tak tlumaczy. A najpewniej to sie nie tlumaczy w ogole :P

MK | 2008-01-27 00:00:00
racja :)