ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Chrząstka z komórek macierzystych

Chrząstka komórki macierzysteNaukowcom z Imperial College w Londynie udało się wyhodować z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki chrząstki. Mają nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości będzie można tak stworzone chrząstki wykorzystać w transplantacji.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Tissue Engineering".

Chrząstka jest gęstą, śliską tkanką łączną, wytrzymałą na duże obciążenia, ścieranie. Występuje na powierzchniach stawowych kości, tworzy przymostkowe części żeber, małżowinę uszną, łączy ścięgna i więzadła z kośćmi. Jest nieunerwiona i nieunaczyniona. Ma ograniczone możliwości regeneracji, co jest powodem aktualnego problemów z leczeniem jej uszkodzeń. Otrzymywanie chrząstki z komórek macierzystych do transplantacji pozwoliłoby na leczenie urazów u sportowców, pozyskanie nowej chrząstki dla chorych po wszczepieniu sztucznych stawów biodrowych, uzupełnianiu chrząstek wycinanych przy zabiegach chirurgicznych, czy w chirurgii plastycznej.

"Pozyskiwanie chrząstki z komórek macierzystych mogłoby mieć ogromne znaczenie w pokonaniu pewnej liczby medycznych problemów. W starzejącym się społeczeństwie nieunikniony jest wzrost uszkodzeń chrząstki u ludzi żyjących coraz dłużej. Aktualnie lekarze są w stanie opóźniać jej zużycie, jednak nie jest możliwe zastąpienie już zniszczone chrząstki. Transplantacja zdrowych komórek pozwoliłaby na pozbycie się tych problemów na pewien czas" - powiedziała Dr Archana Vats, pierwszy autor badań.

Naukowcy hodowali ludzki embrionalne komórki macierzyste z chondrocytami (komórkami chrząstki) w laboratorium. System zachęcał komórki macierzyste do przekształcenia się w komórki chrząstki. Następnie po naniesieniu na specjalne bioaktywne rusztowanie wszczepione zostały myszom u których zaczęły tworzyć prawidłową chrząstkę.

Wcześniej naukowcom z Imperial College w Londynie udało już się otrzymać z komórek macierzystych komórki płuc. Stawiając pierwszy krok w kierunku regeneracji uszkodzonych płuca, czy w dalszej perspektywie zbudowania płuc do transplantacji. Badacze z Uniwersytetów z Edynburgu i Mediolanu otrzymali komórki nerwowe z komórek macierzystych. To odkrycie daje szansę na opracowanie skutecznych metod leczenia chorób Parkinsona czy Alzheimera - chorób związanych z uszkodzeniem komórek nerwowych. Potencjał komórek macierzystych jest znany od wielu lat, jednak dopiero od niedawna zrobiono postępy w kierunku bezpośredniego ich wykorzystania w leczeniu wielu chorób i urazów.

Źródło: Imperial College London