ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Czy picie kawy pozwoli na życie dłużej?

kawaJak wiele opinii jest na temat szkodliwości kawy? Nie wszystkie z nich są jednak trafne. Częste picie kawy wcale nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia czy raka, a nawet wręcz przeciwnie- może przyczynić się do wydłużenia życia. Tak donoszą badania hiszpańskich naukowców opublikowane na łamach czasopisma Annals of Internal Medicine.

Negatywny wpływ spożywania kawy wynika przede wszystkim z zawartej w niej kofeiny. Jak niektóre badania donoszą picie ponad 4 filiżanek na dobę zwiększa ryzyko zachorowania na zawał. Ponadto spożywanie kawy może przyczynić się do zwiększenia niepłodności, zaburzenia snu czy prowadzić do tzw. „nerwowości kofeinowej”. Kawa również zawiera cechy jak najbardziej pozytywne, nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także z punktu widzenia zdrowia i medycyny. Kawa wspomaga dotlenienie organizmu, zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, przyspiesza metabolizm, do 50 % zmniejsza ryzyko cukrzycy II, a także zmniejsza stopień zachorowania na raka wśród palaczy.

Naukowcy z hiszpańskiego Autonomus University of Madrid postanowili sprawdzić na co naprawdę wpływa kawa, jak jej picie może wpłynąć na stan zdrowia człowieka. Jak wcześniejsze badania donoszą picie kawy ma zarówno walory zdrowotne jak i działanie destrukcyjne. Ostatnie badania wykazały, że pacjenci, którzy piją kawę cierpieli mniej z powodu cukrzycy typu II, chorób serca czy niektórych typów raka w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

Przeegzaminowano ponad 41 tys. mężczyzn oraz 84 tys. kobiet, w celu rozróżnienia wpływu kawy na zdrowie w porównaniu z wieloma innymi czynnikami, jak np. palenie papierosów. Każda osoba w momencie rozpoczęcia badań została bardzo dokładnie zbadana, przede wszystkim pod względem chorób serca i raka. Następnie każdy z pacjentów poddanych eksperymentowi był badana co 2 do 4 lat. Bardzo ważnym aspektem było sprawdzenie każdego uczestnika po względem częstości picia kawy, palenia papierosów czy prowadzonego trybu życia.

Po zakończeniu badań naukowcy nie zdefiniowali żadnego połączenia pomiędzy piciem kawy a rakiem. Wynik wcale nie jest tłumaczony występowaniem kofeiny w kawie, dlatego że osoby poddane badaniom, które piły kawę bezkofeinową, w porównaniu z osobami niepijącymi kawy miały również mniejszy stopień zachorowania na raka. Jest coś zatem tajemniczego i bardzo wartościowego w kawie co sprawia, że jej picie ma takie korzyści zdrowotne.

Kolejny eksperyment Esther Lopez-Garcia (dyrektora badań poprzednich) przeprowadzony na 120 osobach miał na celu sprawdzić długość życia dla osób pijących kawę (co najmniej 4 filiżanki dziennie) w porównaniu z tymi co jej nie piją. Okazało się, że piecie kawy nie tyle nie skraca długości życia, co je wydłuża.

Badania nad pełnym mechanizmem tego fenomenu zostały już rozpoczęte. Ważne jest teraz by określić jaki związek (lub związki) odpowiada za zmniejszenie ryzyka chorób kończących się najczęściej śmiercią.

Źródło:
The Relationship of Coffee Consumption with Mortality; Lopez-Garcia; Annals of Internal Medicine; 17.06.2008

Komentarze

pk | 2008-06-27 00:05:19
Badania odnośnie wpływu kofeiny na ludzki organizm są od jakiegoś czasu prowadzone również na Uniwersytecie Gdańskim i powyższe wyniki nie są żadną nowością.

R | 2008-07-02 18:43:59
Pani Izabelo!

Pomine juz milczeniem jezyk, jakim jest napisany ten news (aczkolwiek polecam cwiczenie umiejetnosci pisania PO POLSKU, bo te ciagle kalki i dziwolagi gramatyczne po dwoch zdaniach brzmia juz jak kociokwik).

Ale ze w ogole na pierwsza strone idzie news z takiem tytulem, po to tylko, zeby na koncu czytelnik dowiedzial sie, ze przeprowadzono badania na 120 osobach i na tej podstawie wysnuto taki wniosek - toz to przeciez jest smiechu warte. Jeszcze wypadaloby dodac, o ile srednio sie to zycie wydluza i mielibysmy gotowa komedie. Prosze miec dla nas wiecej litosci na przyszlosc...

Jan3 | 2008-07-04 12:36:08
Nic nadzwyczajnego - kolejne newsy sponsorowane przez producentów.

M. | 2008-07-09 16:38:28
nic noewgo!

Ania | 2008-07-12 10:17:27
Do R. Drogi czytelniku, z przykrością stwierdzam, że nie ma w Tobie ani jednej komóreczki naukowca. Bo widzisz my biotechnolodzy z takich artykulów wynosimy wyłącznie najważniejsze wnioski. To nie jest praca dyplomowa, tylko zwykły news. Jak dla mnie ten tekst zawierał najważniejsze informacje i to jest to. Przepraszam, ale zmień studia albo nie pracuj na uczelni, bo wyrządzisz krzywde nauce...

kapitan skowyt | 2008-07-15 17:53:07
a jak kawa działa na nerki i żołądek?????????

R | 2008-07-16 10:40:51
Do Ani.

Droga Aniu, nawet najbardziej entuzjastycznego naukowca moga zirytowac odgrzewane kotlety, zwlaszcza jesli popiera sie je tak mizernymi danymi.

A swoja droga bardzo chcialbym zobaczyc, jak dajesz sie komus leczyc lekiem testowanym na 120 osobach. Poza tym oczywiscie, ze zadna instytucja kontrolujaca dostep lekow do rynku na to by nie pozwolila. I jest powod takiego zachowania - a ten powod to to, ze 120 osobowa grupa, to jest zadna grupa. Za duzo zmiennych. I jako swiatly badacz powinnas sobie z tego zdawac sprawe.

Podsumowujac: nie wiem, jak wy, biotechnolodzy, ale my, cala reszta czytelnikow, chcemy newsow, ktore sa NEWSAMI, a nie newsow, ktore newsami to moze i byly jak moja babcia chodzila do podstawowki.

ktus | 2008-08-15 16:38:28
Też sceptycznie podchodzę zwykle do takich badań, jednak w tym wypadku grupa badanych była duża a wyniki zaskakująco regularne.
Tutaj więcej: http://www.annals.org/cgi/content/abstract/148/12/904
Dla 4 filiżanek kawy dziennie o 20 (sic!) spadło ryzyko zachorowania na raka? Jeśli przebadano to na 80 tys ludzi to to nie może być czysto losowy wynik.

best59 | 2010-10-16 14:07:37
wiedziałem jużdawno że kawa ,,to środek zdrowia ,, szczególnie z rana ,,po południu ,,wieczorem ,, na wieczne życie ,,po prostu pić i żyć,,

pozdrawiam - best59 -

immortal | 2010-11-29 05:29:32
poza tym kawa pomaga w: zaburzeniach seksualnych, małym członku i piersiach, piegach, rudych włosach, pryszczach, hemoroidach.
a także wspomaga walkę z nielegalnym handlem bronią, przeciwstawia się korupcji, wspomaga reprezentacje piłki nożnej, sponsoruje książki dla publicznych bibliotek, ochrania słonie w afryce, prawa prostytutek w Holandii, oraz jeszcze wiele innych pozytywnych zastosowań kawy, opierając się na najnowszych badaniach jasnowidzów i zielarzy z rynku za winklem.