ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Długowieczne drożdże

Udało się stworzyć szczep drożdży, które żyją 10 razy dłużej niż zwykłe - informuje serwis EurekAlert!. Naukowcy wyłączyli działanie genów RAS2 oraz SCH9, które u prostych organizmów powodują starzenie, a u ludzi sprzyjają rakowi. Oprócz zmian genetycznych, drożdżom pomogła także odpowiednia niskokaloryczna dieta.

Jeszcze żadnemu organizmowi nie udało się przedłużyć życia tak bardzo. Drożdże są dziełem zespołu prof. Valtera Longo z University of Southern California. Można je porównać do człowieka żyjącego w dobrym zdrowiu przez 800 lat.

Drożdże, jako prosty organizm są wdzięcznym obiektem doświadczalnym. Być może za pomocą leków uda się uzyskać podobnie sprzyjające długowieczności zmiany u ludzi. Naukowcy z zespołu Longo obserwują także mieszkańców Ekwadoru, u których wykryto mutację jednego z genów dających długowieczność drożdżom. Niestety, osoby te są bardzo niskiego wzrostu i mają poważne problemy zdrowotne, choć nie wykluczone, że żyją dłużej. Być może uda się natomiast leczyć chorobę Wernera-Blooma, w której występuje przyspieszone starzenie i częściej pojawiają się nowotwory - zdaniem Longo wystarczyłoby blokować działanie białka o nazwie IGF -1.

W roku 2005 ten sam zespół wyhodował drożdże żyjące pięć razy dłużej niż zwykłe (czas życia typowych drożdży to około tygodnia). Niedawno uzyskano mysz z mutacją podobną jak u długowiecznych drożdży - żyła o 30 procent dłużej i nie chorowała na serce ani schorzenia kości. PMW

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, kap/bsz

Komentarze

valparen | 2008-01-21 00:00:00
>Można je porównać do człowieka żyjącego w dobrym zdrowiu przez 800 lat.

czyli, że żyją 10x dłużej? Generalnie takie metafory nie są zbyt trafione, to jak z tymi pchłami wielkości ludzi, które mogłyby skakać na wieleset metrów (to z jakiegoś filmu 'przyrodniczego' którego myślą przewodnią była olimpiada międzygatunkowa)

Źaba | 2008-04-23 21:35:21
oby tak dalej