ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Euroimplant S.A. pierwszym beneficjentem NCBiR

Firmy, których działalność oparta jest na nowoczesnych technologiach mają do wyboru coraz większy wachlarz instytucji mogących wspierać ich badania i rozwój. Najnowszym tworem powstałym dzięki inicjatywie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiedzialne za wspieranie innowacyjnych firm.

Centrum jest wyspecjalizowaną instytucją rządową zajmującą się wspieraniem badań stosowanych, których wyniki będą wykorzystane przez gospodarkę i sektor publiczny. Pierwsze zadanie, jakie NCBiR ma od 28 lutego 2008 r. związane jest z finansowaniem i monitorowaniem projektów badawczych, celowych oraz prac przygotowawczych do wdrożenia, realizowanych w ramach Przedsięwzięcia MNiSW „Inicjatywa Technologiczna I”.

Jedną z pierwszą firm, które mogły skorzystać z dofinansowania w ramach „Inicjatywy Technologicznej I” jest firma Euroimplant S.A. Euroimplant S.A. to oparta na wiedzy spółka z branży biotechnologii. Jej działalność obejmuje projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie nauk biologicznych i medycznych. Celem strategicznym spółki jest opracowywanie i wprowadzanie na rynek europejski i światowy nowatorskich rozwiązań z zakresu inżynierii tkankowej. Firma ta jest również jedną z pierwszych firm biotechnologicznych obecną na parkiecie NewConnect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dariusz Śladowski, v-ce Prezes Euroimplant S.A.: „Samo pojawienie się informacji dotyczącej pozyskania środków na rozwój firmy nie wpłynęło znacząco na indeksy akcji, jednak w chwili obecnej odnotowujemy wzrost wartości akcji, który może być w pewien sposób z nią powiązany.”

Pierwsza transza dofinansowania badań i rozwoju firmy w wysokości 290 tys. zł. to zwrot środków jakie do tej pory firma przeznaczyła na badania i rozwój w ramach programu „Inicjatywa Technologiczna I”. „Decyzja o zgłoszeniu do programu zapadła ponad rok temu.” - komentuje v-ce Prezes Śladowski. „W zeszłym roku, już w ramach „Inicjatywy” rozwijaliśmy nowe technologie oraz produkty rozszerzające ofertę firmy. Do obecnej na rynku Euromatrix, dołączą jej warianty dwu- i trójwymiarowe oraz macierze umożliwiające różnicowanie tkanek. Planujemy również wprowadzić na rynek nowoczesne opatrunki biologiczne oparte na kolagenie. Ich innowacyjność polega na zastosowaniu nanotechnologii do uzyskania wydajnej ochrony przeciwbakteryjnej. W związku ze wspomnianymi opatrunkami został już złożony wniosek patentowy.”

Całkowita kwota dofinansowania, czyli 940 tys. zł ma w niedalekiej przyszłości poszerzyć ofertę firmy i umocnić jej pozycję na rynku europejskim. Przypadek Euroimplant S.A. to kolejny dowód na istnienie dużych możliwości na rozwój nowoczesnych firm opartych na wiedzy w Polsce. Z pewnością znajdą się kolejni beneficjenci zarówno „Inicjatywy Technologicznej I” jak i podobnych programów.

pro-science.eu Copyright © PRO-SCIENCE.eu