Jakie wymogi?

Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz  Forum BioTechnolog.pl » Przed studiami biotechnologicznymi
Autor Wiadomość
croq
Wysłany: 25.08.2011, 12:08:08
W liceum jestem na profilu mat.-geo.-ang. rozszerzone. Przez te 2 lata nauki miałem czas zastanowić się co będę w życiu robił. Póki co zainteresowałem się biotechnologią. I pytanie: jakie przedmioty trzeba zdawać, by się dostać na jakąś ... godziwą uczelnię? Biologię chyba na pewno, a reszta? Niestety rozszerzone mam tylko angielski, matmę i geografię, a chemia i biologia, niestety, podstawowe. I zastanawiam się czy to mnie automatycznie nie wyklucza i czy nie znaleźć innego kierunku studiów? Z matematyki nie jestem dobry, ale biologia i.geografia dobrze mi idą, troszkę gorzej z chemią, ale da się wkuć.
Proszę o szybkie odpowiedzi, bo czasu mam mało ^^ dziękuję i pozdrawiam.

valparen
Wysłany: 25.08.2011, 14:02:54
bardzo dobrze, że masz rozszerzony angol i matmę - bardzo przydatne, nie tylko w kontekście dostania się na dobrą uczelnię, ale też dalej w pracy i życiu Wink

nie przeglądałem wymogów różnych uczelni, ale standardem jest zazwyczaj rozszerzone biologia i chemia, ale pewnie można zamiast tego zdawać matmę lub fizę.
U mnie (na MWB w Gdańsku) liczą 2 przedmioty z 4 (biol, chem, mat, fiz) + angol, więc na dobrą sprawę nie musisz nawet zdawać bioli, jak Ci nie leży.

W Twoim przypadku pewnie standardowy mix bioli i chemii powinien dać radę - przygotowuj się z matur (od tego zacznij, są do znalezienia w necie), żeby zorientować się co tak na serio musisz umieć. Materiał da się spokojnie opanować nawet jak nie miałeś tych rzeczy na lekcjach, o ile będziesz wiedział jakiej wiedzy i umiejętności potrzebujesz + będziesz regularnie pracował.

EDIT: aha, jak chcesz startować do Gdańska, to angol rozszerzony polecam Smile

croq
Wysłany: 26.08.2011, 12:27:07
Czyli mam rozszerzoną wiedzę czerpać z ...neta? Biologię jakoś wkuję ale obawiam się o chemię.

valparen
Wysłany: 26.08.2011, 16:26:03
Cytat:

Czyli mam rozszerzoną wiedzę czerpać z ...neta

no w końcu do tego miał służyć internet Very Happy W necie są wszystkie potrzebne Ci informacje, problemem jest raczej szum informacyjny i selekcja materiałów.

bez wiedzy o tym czego masz się nauczyć nie ma co zaczynać pracy, bo tylko stracisz czas na rzeczy, które nie są Ci teraz potrzebne. Więc tak: odgrzeb matury na stronkach CKE (próbne i normalne) i zacznij od przejrzenia typów zadań jakie się tam pojawiają. "Za moich czasów" były bardzo schematyczne, pewnie niewiele się w tym zakresie zmieniło. Potem zacznij szukać odpowiedzi jak te zadania zrobić w podręcznikach/necie.
No chyba, że znajdziesz jakieś gotowe opracowanie matur do kupienia, ale nie wiem czy znajdziesz coś sensownego.

Z bioli tak samo - np. nie ma co wkuwać dokładnie systematyki, jeśli nie będzie z niej zadań.

croq
Wysłany: 26.08.2011, 21:25:00
Trochę się chemii obawiam... nie wiadomo, co będzie na maturze, więc nie wiem czy nie tracić czasu na przeszukiwanie starych matur. Ale z drugiej strony, zależy mi. Czy trzeba te rozszerzone matury nie wiadomo jak dobrze zdać?

valparen
Wysłany: 27.08.2011, 00:28:15
Cytat:

Czy trzeba te rozszerzone matury nie wiadomo jak dobrze zdać?

zależy gdzie chcesz się dostać, u mnie ostatnio się rozluźniło trochę, ale nie wiem jak w tym roku wyglądały progi

Cytat:

nie wiadomo, co będzie na maturze, więc nie wiem czy nie tracić czasu na przeszukiwanie starych matur

nie wiadomo też, czy dożyję do końca magisterki, a Ty do Twojej matury ;]

w każdym razie czas poświęcony na rekonesans rzadko jest czasem straconym.

croq
Wysłany: 27.08.2011, 11:01:01
Czy na stronach uczelni podane są informacje na ile minimalnie trzeba zdać, by się dostać? Dobrze by było wiedzieć, czy można przekroczyć ten próg mając wiedzę podstawową, a.ucząc się rozszerzonej...

valparen
Wysłany: 27.08.2011, 11:14:24
jest różnie na różnych uczelniach, musisz poszukać.

Na MWB w zeszłym roku było to 138,3 pkt (7,82 os/miejsce) przy czym liczyło to się tak:

chemia/biola/matma/fiza*0.5 (dwa do wyboru z 4)
angol*0.3

dodatkowo ten wynik mnoży się razy 1.5, jeśli zdawałeś rozszerzoną

czyli max. liczba punktów za same podstawy = 130

croq
Wysłany: 27.08.2011, 12:41:20
Hm nie bardzo rozumiem..powiedzmy, jeśli bym zdawał tę rozszerzoną chemię i biologię, to nie ma eee, minimalnego pułapu, czyli np. by zdać matmę trzeba mieć 30% bodajże.

valparen
Wysłany: 27.08.2011, 12:46:14
no to ja teraz nie kumam - rekrutacja wygląda tak, że konkurujesz z innymi o miejsce na uczelni, jak masz za mało pktów, to się nie dostaniesz. Ilu punktów potrzebujesz dokładnie nie wiadomo - zależy od poziomu matur, Twoich konkurentów i tego ile osób z poprzednik roczników będzie chciało startować. Na biotech na MWB jest teraz bodajże 50 miejsc.

Zdanie matury to jedno, dostanie się na uczelnię to drugie (ale wymaga zdania matury, rzecz jasna :p)

croq
Wysłany: 27.08.2011, 13:26:44
Wracając do poprzedniego pytania, angielski też liczą przy wyborze kandydatów? Angielski rozszerzony oczywiście.

valparen
Wysłany: 27.08.2011, 14:07:42
na MWB tak, albo rozszerzony albo podstawy - za rozszerzenie jest więcej punktów ze względu na ten mnożnik 1.5, o którym pisałem niżej.

croq
Wysłany: 30.08.2011, 20:13:28
Czy trzeba koniecznie zdawać rozszerzoną biologię i chemię? Nie można jednego z tych przedmiotów zdać jako podstawowy? Bardziej wolę chemię podstawową...

valparen
Wysłany: 30.08.2011, 20:49:41
teoretycznie, zgodnie z zeszłorocznymi progami, możliwe jest dostanie się bez rozszerzonej chemii.

Max. możesz wtedy dostać punktów:
angol rozszerzony: 100*0.3*1.5 = 45
biola rozszerzona: 100*0.5*1.5 = 75
chemia podstawy: 100*0.5 = 50
razem = 170pkt > 138.3pkt

croq
Wysłany: 01.09.2011, 16:48:03
Dobra, mam jeszcze jedno pytanie do jakiegoś specjalisty. Od pytania tego zależy całe życie me xD
Po studiach chciałbym wyjechać za granicę...angielski znam na 5, ale...ze słuchu to tragedia, bo niedosłyszę, ale nie jest tak tragicznie. Czy praca biotechnologa wymaga ciągłego porozumiewania się? Rozumiem, że gdybym tak pracował za granicą pół albo cały rok, to będzie lepiej. A jak z pierwszymi dniami?

Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2