ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Hipoteza nieśmiertelnej nici DNA obalona dla komórek HSC

embrionalne komórki macierzysteDowiedziono, że popularna wśród badaczy komórek macierzystych hipoteza tzw. nieśmiertelnej nici DNA nie jest prawdziwa w przypadku hemopoetycznych komórek macierzystych (HSC).

Obcy w genomie

Teoria poziomego transferu genów poruszana była już kilkukrotnie. Polega na przenoszeniu fragmentów DNA pomiędzy nie spokrewnionymi organizmami. Zjawisko to dobrze udokumentowane jest dla mikroorganizmów.

Krok w terapii genowej raka piersi

Terapia genowa, określana jako terapia XXI wieku, staje się coraz większą szansą na pokonanie wielu, wcześniej uważanych za nieuleczalne, chorób. Taka też jest stosowana w leczeniu raka piersi, na którego umiera na raka piersi. Naukowcy opracowali już terapię genową, a ostatnio została ona ulepszona o nowy aspekt. Został bowiem odkryty gen regulujący powstanie i rozwój raka piersi, zależny od kobiecego hormonu - estrogenu.

Biologia syntetyczna i przyszłość biotechnologii

Stworzona niedawno integracja nauk biologicznych, inżynieryjnych i matematycznych nazywana biologia syntetyczną ma potencjalnie bardzo szerokie zastosowanie. Ostatnim osiągnięciem naukowców było zsyntetyzowanie pętli pamięci DNA, co było znaczącym krokiem w stronę rozwoju biologii syntetycznej. Jakie ma to znaczenie i w jakim kierunku rozwinie się ta młoda nauka?

Magnetycznie sterowane nanocząsteczki w terapii genowej

Filadelfijscy naukowcy opracowali nową metodę wprowadzania terapeutycznych genów (jak również leków czy komórek) wykorzystującą nanocząsteczki zawierające żelazo sterowane za pomocą pola magnetycznego.

Zsekwencjonowano genom winorośli

WinoroślNaukowcom z Francji i Włoch udało się zsekwencjonować genom winorośli właściwej (Vitis vinifera). Dzięki badaniom zdobyto wiedzę na temat wielu genów związanych z wartościami smakowymi, jak również odpornością winorośli na choroby. Pozwoli to na optymalizację odmian, między innymi poprzez genetyczną manipulację zawartością pewnych składników chemicznych. Możliwe będzie również obniżenie strat wywołanych chorobami winorośli w uprawach. Wyniki doświadczeń opublikowano w Nature.

Feromony decydują czy mysz będzie zachowywać się jak samiec czy samica

Za pomocą jednego genu TRPC2 można u myszy przełączać zachowanie z żeńskiego na męskie. Gen ten odpowiada za odbieranie zapachów - feromonów, w narządzie nosowo-lemieszowym.

Ożywiono bakterie po 8 milionach lat hibernacji

Kilka tygodni temu pisałem o możliwość pozyskania kopalnego DNA z prób liczących góra milion lat. („Najstarsze kopalne DNA” z 27 lipca 2007r.) Okazało się, że szacunki te szybko się zdezaktualizowały. Tym razem pod lupę wzięto odwierty lodu w suchych dolinach Antarktydy. Wynikiem jest nie tylko znaczne przesunięcie najstarszego znanego DNA ale także ożywienie mikroorganizmów po 8 mln lat hibernacji.

Śmieciowe RNA i rak

Antynowotworowa funkcja białka p53 badana jest już od ponad 20 lat. W ostatniej serii badań naukowcy pokazali, że białko to potrzebuje krótkich fragmentów RNA, nazywanych mikroRNA do spełniania tej funkcji. Odkrycie to ma potencjalne zastosowanie w nowych terapiach antynowotworowych.

Co wiemy o myszach laboratoryjnych?

mysz laboratoryjnaMyszy, szczury, świnki morskie, króliki to powszechnie znane zwierzęta doświadczalne. Z nich zaś największą sławą cieszy się mysz laboratoryjna. Naukowcy z USA opracowali bazę danych, w której można znaleźć wszelkie różnice genetyczne występujące u takiego rodzaju myszy. Badania zostały przestawione na łamach czasopisma naukowego "Nature Genetics".

1234567891011121314151617181920212223