ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Geny odpowiedzialne za rozwój komórek macierzystych krwi

Zidentyfikowano grupę genów, które wpływają na rozwój i funkcje komórek macierzystych krwi. Odkrycie to przybliża o krok wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu chorób.

Każdego dnia komórki macierzyste dzielą się i różnicują aby wyprodukować w przybliżeniu 200 miliardów nowych komórek krwi w szpiku kostnym, u dorosłego człowieka. Aby utrzymywać tą produkcję na takim poziomie komórki macierzyste też mogą dzielić się i dawać początek nowym komórkom macierzystym w procesie nazwanym samo-odnawianiem. Nie było jeszcze dokładnie wyjaśnione, które geny kontrolują samo-odnawianie i różnicowanie, oraz jak te geny mogłyby wpływać i kontrolować te procesy.

Wyniki badania naukowców z Uniwersytetu w Minesocie (USA) zostały opublikowane w czasopiśmie "Public Library of Science Biology".

komórki macierzyste krwi"Jeżeli opracujemy sposób, który zmusi komórki macierzyste krwi do samo-odnawiania i powtórzy się go w laboratorium z większą wydajnością to lekarze będą mieli więcej możliwości w leczeniu chorób, m.in. białaczki" - powiedział Catherine Verfaillie, autor badań.

Często brakuje wystarczającej ilości komórek macierzystych krwi pobieranych z krwi pępowinowej od jednej osoby aby móc skutecznie nimi leczyć w przyszłości. Pobudzając komórki macierzyste do pomnażania się można by było otrzymać wystarczającą ilość komórek do leczenia większej liczby pacjentów.

Naukowcy szybko zidentyfikowali geny regulujące samo-odnawianie się komórek macierzystych krwi. Na początku opracowali listę 277 genów, które mogą regulować komórki macierzyste tworzące krew. Następnie skupili się na grupie 61 genów, których role w funkcjonowaniu komórek macierzystych nie zostały jeszcze wyjaśnione.

Wykorzystując danio pręgowane, małą rybkę akwariową, która produkuje czerwone krwinki krwi w pewnym sensie podobnie jak u ludzi, naukowcy "wyłączyli" geny o nieznanych funkcjach w zarodkach ryb i obserwowali czy krew tworzyła się normalnie. Zaobserwowano, że blokowanie 14 z tych genów powodowało uszkodzenia komórek krwi u rybek.

Kolejnym krokiem jest wskazanie w jaki sposób te 14 genów są zaangażowane w rozwoju komórek krwi u ssaków, i również jak wykorzystać zdolności komórek do samo-odnawiania.

Źródło: University of Minnesota

Komentarze

o | 2005-12-07 00:00:00
:)

V | 2006-04-17 00:00:00
:-D

C | 2006-12-05 00:00:00
:]