ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Gmina Łapanów kolejną Strefą Wolną od GMO

gmo freeRada Gminy Łapanów (woj. małopolskie) podjęła decyzją o utworzeniu Strefy Wolnej od GMO. Jest to pierwsza gmina w Małopolsce, która podjęła taką decyzję. Na najbliższą sesję sejmiku wojewódzkiego ma też trafić apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w całej Małopolsce.
Dotychczas w Polsce obszarami wolnymi od GMO ogłosiły się grupy gospodarstw z rejonu Stryszowa w Małopolsce, Jeleniej Góry, Torunia i całe województwo podkarpackie. Apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w Małopolsce podpisało już wiele osób i organizacji.

Gmina Łapanów leży w środkowej części województwa małopolskiego w powiecie bocheńskim, w dolinie rzeki Stradomki na terenie Pogórza Karpackiego. Ma charakter wybitnie turystyczno-rolniczy. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem mieszkańców gminy cieszy się rolnictwo ekologiczne.

Dla Małopolski GMO stanowi bardzo duże zagrożenie - twierdzą autorzy projektu. Rolnicy w Małopolsce, podobnie jak na Podkarpaciu, prowadzą małe, tradycyjne gospodarstwa. Jest tu bogactwo kultury i bioróżnorodności. Jeśli GMO pojawi się w Małopolsce, rolnicy mogą stanąć w obliczu tego, że nie będą mogli sprzedawać czystego, ekologicznego pożywienia, a jednocześnie zupełnie niechcący będą spożywać GMO. Na ewentualnym wprowadzeniu żywności genetycznie modyfikowanej straciłaby także turystyka. Z uwagi na to, że w Grecji i Austrii nie ma GMO, turyści chętniej je odwiedzają.

"Mamy nadzieję, że w ten sposób nie tylko uchronimy ludzi przed zagrożeniem, ale sprawimy, że nasza gmina wolna od GMO będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla ludzi niż dotychczas" - argumentują.

8 września Komisja Europejska podjęła decyzję o dodaniu do listy nasion dopuszczonych do sprzedaży na terenie UE aż 17 odmian zmodyfikowanej kukurydzy. Każde państwo jednak może sprzeciwić się rozprowadzaniu na jego terytorium GMO.

Źródło: Nasz Dziennik

Komentarze

Yulek | 2004-11-25 00:00:00
na cholera za przeproszeniem ale to jest chore :[
jawnie i za zgoda panstwa podcinaja skrzydla nauce :[
po jaka cholere panstwo daje dotacje na edukacje a potem samo zabrania kozystac z jej dobrodziejstw :[
grrrr a wszystko to polityka :[

Nikula | 2004-11-26 00:00:00
Tak dla ciemnoty! Ogłośmy jeszcze średniowiecze :)

elo | 2004-11-26 00:00:00
w oryginale wiadomosci jest powolanie na:
Raport Narodowego Centrum Rejestracji Raka w Malawi (Afryka) ktory mowi ze spożywanie GMO może przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych, gdyż w ostatnim czasie gwałtownie w tym kraju wzrosła liczba chorych na raka.
buhahahahahahahahah !!!
ciekawe jak to oni wymyslili...
a przystapienie Polski do UE jest powodem wielkich afer w Polsce, "gdyż w ostatnim czasie gwałtownie w tym kraju wzrosła ich liczba"
jednak przekonalo to radnych :o( co juz nie jest smieszne...

Marta | 2004-12-01 00:00:00
heh no cóż Greenpeace walczy przeciw GMO bo podobno modyfikowana kukurydza bedzie wywoływać alergie:P to jeden z ich argumentów.........paranoja:]

t-o-m-e-k | 2004-12-02 00:00:00
Po prostu juz widac te tlumy szalonych naukowcow ktore tylko czekaja zeby biednemy nieuwaznemy rolnikowi wtyknąć w pole sadzonke zlej transgenicznej rosliny ktora jest toksyczna i zamieni jego pole w pustynie i on to jeszce bedzie musial jesc. W calej malopolsce zle firmy biotechnologiczne prowadza naprawde agresywna kampanie, wrecz stoja przy kazdym gospodarstwie zeby im to GMO wcisnac. Fakt, trzeba specjalnych uchwal zeby sie zabezpieczyc, najlepiej to by naukowcow do wiezienia wsadzic jak nielegalnych hodowcow konopii.