ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Greenepace: Szkodliwa kukurydza MON863

Genetycznie modyfikowana kukurydza MON 863 jest obarczona ryzykiem i wywołuje efekty uboczne - Greenpeace ujawnia dokumenty korporacji Monsanto pokazujące wpływ kukurydzy GM na organizmy szczurów.

Podczas konferencji prasowej w Berlinie, Greenpeace ujawnił dziś poufne dokumenty korporacji Monsanto opisujące wyniki prób karmienia szczurów genetycznie modyfikowaną kukurydzą MON863. Stan zdrowia zwierząt pogorszył po spożyciu kukurydzy, która na skutek genetycznej modyfikacji produkuje owadobójczą toksynę.

W ostatni poniedziałek wyższy sąd administracyjny w Münster (Niemcy) nakazał wydanie ponad 1000 stronicowej dokumentacji, po tym jak Greenpeace zażądał od rządu Niemiec dostępu do danych związanych z ochroną środowiska.Wyrok ten stanowi precedens w przypadkach, w których przedsiębiorstwa utajniają dokumenty dotyczące oceny ryzyka związanego z genetycznie modyfikowanymi roślinami. W najbliższy piątek w Luksemburgu Ministrowe d/s Środowiska UE zadecydują o wydaniu zgody na import Mon863. Greenpeace razem z naukowcami domaga się zakazu importu .

"Kukurydza GM nie może być stosowana w krajach Unii ani jako składnik pożywienia, ani nawet jako pasza" mówi profesor Gilles-Eric Seralini z francuskiej Commission Génie Biomoléculaire (CGB), francuskiej instytucji odpowiedzialnej za ocenę ryzyka związanego z roślinami GM. "Jeśli próby wywołują tak drastyczne skutki to muszą one zdecydowanie zostać powtórzone." Dzięki wyrokowi sądu w Münster naukowcy tacy jak profesor Seralini już nie jest zobowiązani do zachowania milczenia. "Unijne standardy bezpieczeństwa w procedurach dopuszczania roślin GM na rynek są niewystarczające" powiedział w Berlinie profesor Seralini.

Profesor Arpad Pusztai, który na polecenie niemieckiego rządu wykonał ocenę ryzyka Mon863, również ostrzega przed wydaniem zgody na import kukurydzy. "Nie można twierdzić, że uszkodzenia wewnętrznych organów oraz zmiany we krwi tych szczurów to wyłącznie kwestia przypadku. Dokumenty pokazują też, że całe otoczenie eksperymentu było nieodpowiednie, zaś ocena danych - niepoprawna. Dalsze badania są absolutnie konieczne"

Wczoraj Komisja ds. Środowiska i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wysłała do wszystkich krajów członkowskich list z zaleceniem głosowania przeciwko dopuszczeniu MON863 na rynek unijny. Tymczasem, według wstępnych informacji polskie Ministerstwo Rolnictwa chce, aby Polska głosowała za dopuszczeniem MON863 do paszy.

„Jeśli Polska zagłosuje w piątek sprzecznie z zaleceniem Parlamentu Europejskiego oraz niezależnych naukowców, będzie to oznaczać, że dla naszych władz ważniejszy jest interes międzynarodowych korporacji niż ochrona konsumentów, rolników i środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że tak się nie stanie” – powiedział Maciej Muskat z Greenpeace, koordynator kampanii przeciwko wprowadzaniu GMO w Polsce.

Dalsze informacje i kontakt:
Koordynator kampanii Maciej Muskat +48509058651
Ekspert Greenpeace na miejscu w Luksemburgu Christoph Then +49 171-878-0832
Rzecznik prasowy Jacek Winiarski +48 504 274 080
Dalsze informacje można znaleźć pod adresem http://www.greenpeace.pl.

Komentarze

pablo | 2005-06-30 00:00:00
jak zwykle nasze ministerstwo rolnictwa daje świadectwo temu że dla nich liczy się tylko własny interes, kasa, a nie to co powinno! Co to za kraj? Co za ludzie? Bo to Polska właśnie...