ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Greenpeace: Europa blokuje nielegalną kukurydzę z USA

Kolejny już zakaz dotyczący GMO wprowadzono w UE po ujawnieniu przez media, że przez ponad 4 lata importowano z USA na rynki unijne nielegalną, modyfikowaną genetycznie kukurydzę.
Polska, wraz z 21 innymi krajami członkowskimi, zaaprobowała propozycję Komisji Europejskiej, wprowadzającą blokadę wszelkiego importu paszy kukurydzianej z USA - która nie posiada odpowiednich certyfikatów potwierdzających, że nie jest skażoną, zabronioną w Europie modyfikowaną genetycznie kukurydzą Bt10.

Trzy tygodnie temu magazyn Nature ujawnił, że przez ponad 4 lata importowano z USA do UE kukurydzę modyfikowaną genetycznie Bt10 firmy Syngenta, którą zanieczyszczona była legalnie sprowadzana do Europy kukurydza Bt11. Kukurydza Bt10 nie została dopuszczona do obrotu na rynku unijnym.

To nie pierwszy podobny przypadek. W 2002 r. firma biochemiczna ProdiGene zmieszała kukurydzę przeznaczoną do konsumpcji z modyfikowanymi genetycznie ziarnami zawierającymi eksperymentalne szczepionki.

Zmodyfikowane genetycznie papaje z Hawajów znaleziono kilka razy w Niemczech. Innym razem Uniwersytet Kalifornijski rozesłał przez przypadek po świecie ziarna modyfikowanych pomidorów. Najgłośniejszy przypadek tego typu dotyczył kukurydzy Starlink, zabronionej do celów konsumpcyjnych, która z USA, przez Japonię, dotarła na rynki spożywcze całego świata.

Jacek Winiarski

Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska
tel./fax:(0048) (22) 659 94 18
E-mail: jacek.winiarski@greenpeace.pl

18 kwietnia 2005