ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Helicobacter pylori

Bakteria Gram-ujemna, o niewielkich kształtach (długość od 2,5 do 5 μm, oraz szerokość od 0,5 do 1 μm).

Pałeczki mogą przybierać różne kształty( proste, zagięte, spiralne).
Komórki są urzęsione, o typie czuborzęsym. Z jednego z biegunów wychodzi od 4 do 7 wici, zakończonych kulistym rozszerzeniem, każde włókno posiada osłonkę. Każda wić ma długość do 30 μm oraz grubość do 2,5 nm. Obecność wici umożliwia bakterii poruszanie się i lepszą penetrację śluzu żołądkowego
H. pylori jest bakterią mikroaerofilną tzn. do wzrostu wymaga obecności 5% stężenia tlenu w środowisku, do 10% stężenia dwutlenku węgla oraz temperatury około 370C. Wzrasta na pożywkach wzbogaconych w ciągu 4 do 10 dni tworząc małe 1 do 2 mm, wypukłe kolonie.
Zakażenie H. pylori jest czynnikiem warunkującym wystąpienie wielu zmian chorobowych takich jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, rak żołądka.
Badania epidemiologiczne dowodzą, iż ryzyko rozwoju raka żołądka w populacji zakażonej Helicobacter pylori, jest średnio prawie 4 razy wyższe w porównaniu do populacji zdrowej. Ocenia się, że H. pylori może mieć udział w patogenezie 60% wszystkich przypadków raka żołądka.