ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Hwang Woo-Suk pionier klonowania oszustem?

Hwang Woo-SukProf. Hwang Woo-Suk, pionier w zakresie klonowania, odrzuca oskarżenia jakoby miał sfałszować wyniki swoich badań nad klonowaniem komórek macierzystych. Jego bliski współpracownik Roh Sung-Il ujawnił, że znany naukowiec sam mu przyznał się do fałszerstwa, mówiąc, iż wszystkie linie sklonowanych komórek macierzystych jakie hodował obumarły w laboratorium. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym piśmie "Science".

Hwang Woo-Suk zapowiada przedstawienie w ciągu dziesięciu dni konkretnych dowodów powodzenia swych badań naukowych.

Kłopoty naukowca rozpoczęły się pod koniec listopada 2005, kiedy przyznał się i przeprosił, że oszukał opinię publiczną. Wiedział, że dwie pracownice z jego zespołu naukowego odpłatnie przekazały do badań swoje własne komórki jajowe. Zgodnie z nowymi przepisami, niedopuszczalne są tego typu transakcje finansowe, a naukowcom nie wolno używać komórek jajowych pochodzących od kobiet pracujących w ich zespołach badawczych.

Po tym skandalu zrezygnował z prowadzenia Światowego Banku Komórek Macierzystych - instytucji, która miała wytworzyć setki nowych linii embrionalnych komórek macierzystych dla różnych osób i pozwalać uczonym z całego świata na prowadzenie badań nad nimi.

Teraz jednak sprawa jest poważniejsza. Uniwersytet seulski, który nadał Hwangowi rangę niemal bohatera narodowego, zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie wyników badań profesora. Genetyk, podobnie jak reszta jego zespołu, pozostaje nieuchwytny. Zabiega w redakcji "Science" o zwrot dokumentacji swoich prac.

Źródło: Wirtualna Polska, Gazeta.pl, Rzeczpospolita

Komentarze

desolator8@vp.pl | 2005-12-17 00:00:00
no i się porobiło.
niedobrze by się stało gdyby okazało się to wszystko kłamstwem, niedobrze oczywiście dla dalszego rozwoju genetyki, klonowania somatycznego a w dalszym czasie dla całego gatunku ludzkiego.

BioFan | 2005-12-18 00:00:00
No trzeba poczkac na wyjasnienia. Chociaz nie rozumiem przepisu o zakazie zakupowania komorek jajowych od kobiet. Nie ma przeciez niczego za darmo.

Elo | 2005-12-18 00:00:00
można kupować komórki jajowe, ale nie od tych kobiet, które ma się w zespole, aby nie było m.in. podejrzeń co do swego rodzaju szantarzu, gdyby dana kobieta nie chciała dać komórek, zaraz by ją wyrzucili jako przeciwniczkę badań :)

Souichi Tomoe | 2006-01-18 00:00:00
Koreański genetyk oszustem... Heh, jak tak dalej będzie, to postęp w medycynie będzie mniej więcej zerowy... Klonowanie reprodukcyjne to kiepski pomysł, ale np. terapeutyczne - daje nowe możliwości współczesnej medycynie, np. w transplantologii. Tacy oszuści, jak ten gostek mogą dla kasy wszystko zaprzepaścić... Baka...