ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Hwang Woo-suk zrezygnował ze stanowiska

Światowej sławy koreański naukowiec Woo Suk Hwang, który jako pierwszy na świecie sklonował ludzkie zarodki, przyznał się, że oszukał opinię publiczną. Wiedział, że dwie pracownice z jego zespołu naukowego odpłatnie przekazały do badań swoje własne komórki jajowe. Zgodnie z nowymi przepisami, niedopuszczalne są tego typu transakcje finansowe, a naukowcom nie wolno używać komórek jajowych pochodzących od kobiet pracujących w ich zespołach badawczych.

Profesor Hwang jako pierwszy na świecie sklonował ludzkie zarodki. Udało mu się wyhodować 30 klonów i uzyskać z nich komórki, które w przyszłości mogą naprawiać chore serce, trzustkę, mózg. Kilka miesięcy później uczony udoskonalił swoją technikę i z nowo wyhodowanych klonów uzyskał 11 linii komórkowych dokładnie dopasowanych do pacjentów. To był wielki światowy sukces. Hwanga ogłoszono bohaterem narodowym Korei Południowej.

Także w kwietniu tego roku naukowcy z Seoul National University pod kierownictwem Woo Suk Hwanga pierwsi na świecie sklonowali psa - Snuppy*ego.

Teraz po skandalu zrezygnował z prowadzenia Światowego Banku Komórek Macierzystych - instytucji, która miała wytworzyć setki nowych linii embrionalnych komórek macierzystych dla różnych osób i pozwalać uczonym z całego świata na prowadzenie badań nad nimi. Chciałby jednak zachować posadę profesora na seulskim uniwersytecie i tam dalej prowadzić badania. Nie wiadomo jednak, czy opinia publiczna mu na to pozwoli. Hwang może jednak liczyć na własny rząd. Ministerstwo zdrowia i opieki społecznej nie widzi nic zdrożnego w całej sprawie.

Źródło: Gazeta.pl, BBC News

Komentarze

Souichi Tomoe | 2006-01-19 00:00:00
Zobaczy się psorku, zobaczy ;> po tym, jak żeś namieszał na twoim miejscu nie liczyłbym na to :>