ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Inżynieria biomedyczna na UŚ

Współczesna medycyna nie może rozwijać się bez informatyki - uważają naukowcy i przekonują, że tylko przy pomocy narzędzi informatycznych można dziś zebrać i przetworzyć wiedzę o złożonych procesach biologicznych człowieka. Uniwersytet Śląski uruchomił kierunek studiów, na którym w tym zakresie kształcić się będzie 60 studentów.

Kierunek inżynierii biomedycznej ze specjalnością informatyka medyczna otwarto w tym roku akademickim na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach uczelni w Sosnowcu. Inżynieria biomedyczna to połączenie wiedzy z pogranicza nauk technicznych, medycznych i biologicznych.

"Będziemy kształcili specjalistów z zakresu szeroko pojętej informatyki medycznej, która zajmuje się m.in. systemami medycyny obrazowej, medycznymi bazami danych, systemami diagnostyki medycznej, specjalistycznym oprogramowaniem, komputerowymi sieciami szpitalnymi oraz telemedycyną" - zapowiedział dziekan wydziału, prof. Zygmunt Wróbel.

Uczestniczący w inauguracji nowego kierunku prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ocenił, że specjaliści np. w dziedzinie szybko rozwijającej się telemedycyny, czyli leczenia na odległość, już dziś są na rynku potrzebni, a wkrótce będą jeszcze bardziej poszukiwani. Niewykluczone, że w przyszłości konsultacje lekarskie np. przez internet staną się normą.

Absolwenci nowego kierunku będą przygotowani do pracy w szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych i poradniach, czy firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem medycznych systemów informatycznych (baz danych itp.). Powinni także znaleźć zajęcie w administracji medycznej jako administratorzy szpitalnych sieci komputerowych.

Wśród wykładowców, oprócz kadry UŚ, będą także pracownicy Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Hasłem przewodnim kierunku jest "Informatyk partnerem lekarza", co symbolizuje też logo tych studiów - połączenie myszki komputerowej i stetoskopu. MAB

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Komentarze

berethalia | 2007-10-09 00:00:00
no wlasnie duzo slyszalam o tym kierunku. a poniewaz jestem tgoroczna maturzystka (biol, fiz, chem- rozsz) moze sprobuje na ten kierunek. no ale czytalam ze iznzynieryjne sa w Białymstoku a tu mam blizej. no ale kieunek ciekawy, chociaz ta informatyka mnie troche zlekla