ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Jak czerwone wino działa przeciw nowotworom

czerowne winoNaukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago wyjaśnili biochemiczny mechanizm przeciwnowotworowego działania czerwonego wina i brokułów.

"Związki takie jak sulfofran (sulforaphane) w brokułach i resveratrol występujący w dużych ilościach w czerwonym winie zapobiegają powstawaniu nowotworów" - powiedział Andrew Mesecar, jeden z autorów badań. "Działanie polega na sygnalizowaniu organizmu aby zwiększył produkcję białek zdolnych do zapobiegania niszczenia DNA".

brokułyW organizmie znajdują się dwa kluczowe białka, Keap1 i Nrf2, zaangażowane w przyśpieszanie obrony przeciw rakowi, kiedy żywność zawierająca zostanie spożyta. Keap1, białko sensorowe, wykrywa obecność w pożywieniu związków takich jak sulfofran w momencie gdy, one połączą się z resztą cysteiny, jednego z aminokwasów budujących białko to białko. Keap1 wiąże się do białka Nrf2, czynnika wpływającego na geny kodujące białka zapobiegające niszczeniu DNA.

"Wcześniejsza badania na myszach zasugerowały, że naturalne działanie przeciwnowotworowe tych związków, polegało na rozdzielaniu połączonych białek Keap1 i Nrf2, w wyniku czego wolne białko Nrf2 było aktywne" - powiedział Andrew Mesecar. "Ale sygnalizacja nie odbywa się u ludzi w taki sposób".

Naukowcy wskazali, że Keap1 można aktywować poprzez modyfikację cysteiny tego białka, odpowiedzialnej za wykrywanie związków typu sulfofranu i resveratrolu.

Odkrycie to było zgodne ze wynikami badań innych naukowców, którzy sugerowali, że zmiana tylko jednego aminokwasu w białku Keap1 powoduje aktywację Nrf2 - przekaźnika wyższego poziomu, i w konsekwencji wpływa w na zwiększenie produkcji białek ochronnych DNA.

"Keap1 jest obiecującym nowym celem dla leków przeciw wielu rodzajom nowotworów" - powiedział Andrew Mesecar. "Jedną z dróg powstrzymującą rozwój raka może być spożywanie pokarmów bogatych w związki przeciwnowotworowe. Alternatywą jest poznanie jak te związki działają i powtórzenie tego sposobu przy pomocy leków."

Źródło: BIO.com

Komentarze

ona | 2005-11-27 00:00:00
W Polsce dostępny jest w aptekach preparat o nazwie INDINOL. Zawiera w swoim składzie wyciąg z roślin krzyżowych (indol-3-karbinol) występujący w dużej ilości w brokułach. Jest bardzo skuteczny ale dość drogi (ok 163 pln).

Souichi Tomoe | 2006-05-31 00:00:00
Dobry powód, żeby pić :) zresztą nie jedyny :)

masif | 2006-11-07 00:00:00
Ja tam pije wino 1 butelke codziennie. Mus być wytrawne. Czyści organizm jak jasna cholera.

ola | 2007-10-06 00:00:00
Ja też pije winko wytrawne czerwone jest pyszne i zdrowe.

Władysław | 2007-12-07 00:00:00
Czy Indinol zawiera w sobie wyciąg z brokułów pod nazwą sulfofran w niszczeniu Helikobakter Pylori i czy zawiera też w sobie resveratrol.Czy są inne preparaty z tymi związkami w Polsce-odpowiedniki tańsze....
Mam Heliko.Pylori. i blaszki miażdżycowe w sercu ok 50-70%.Jak działa Indinol na tego typu schorzenia??

piotrrek | 2008-11-25 17:20:16
Słuchajcie czy wino za 20 zł czerwone wytrwane Sicilia Cabernet (dobre zresztą), zawiera większość tych dobrych wartości wina? Czy to muszą być droższe wina ?

Olik | 2009-04-24 20:32:13
Kocham brokuły :)