ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Jak działa p16 - gen supresorowy nowotworów

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie odkryli jak działa gen powstrzymujący rozwój czerniaka i innych ludzkich nowotworów. Badanie ukazuje nową, potencjalną drogę leczenia raka, w oparciu o funkcję genu.

Krytycznym zdarzeniem w rozwoju czerniaka i innych ludzkich nowotworów jest inaktywacja genu znanego jako p16. Normalnie, p16 chroni komórki przed szybkim wzrostem, gdy nie ma go w komórce lub jest zmutowany czasami doprowadza to do formacji guza nowotworowego.

Przeprowadzając doświadczenie na mysim naskórku i ludzkich hodowlach czerniaka i innych nowotworach naukowcy odkryli, że p16 inaktywuje kluczowe enzymy, nazwane: JNK 1 i JNK 2, w procesie nowotworowym. Enzymy te normalnie są aktywowane poprzez wystawienie na światło ultrafioletowe. Przez blokowanie funkcji enzymów, p16 uniemożliwia aktywację wielkiego kompleksu białkowego, który, gdy jest aktywny przyłącza się do chromosomów i umożliwia ekspresję wielu genów promujących wzrost komórki.

Gen p16 działa poprzez białko p16, które wiążąc się do enzymów JNK 1 i JNK 2, uniemożliwia ich działanie. Gdy naukowcy dodali białko p16 hodowli komórkowej raka, wiele guzów zmniejszyło swoje rozmiary, także zmniejszyła się sumaryczna liczba komórek raka.

Naukowcy zaprojektowali bardzo małe białko naśladujące działanie naturalnego białka p16. "Spodziewamy się, że to białko będzie miało aktywność przeciwnowotworową." - powiedział Zigang Dong, kierownik badań. "W tej chwili testujemy jego działanie". Zespół złożył już aplikację patentową na białko. Mają nadzieję, że testy kliniczne, leczenie rozpocznie się w ciągu kilku lat.

Źródło: University of Minnesota / ScienceDaily.com

Komentarze

madziula | 2005-07-20 00:00:00
Do Marcina:
Czy zajmujesz sie wirusologią?Myśle o doktoracie z wirusologii ;za rok koncze studia,jeśli mozesz poleć mi coś:)misato, instytut..itp
Z góry dzieki.
pozdrawiam:)

Marcin | 2005-07-20 00:00:00
trafiłaś prawie w 10 ;o) bo właśnie wybrałem pracownie magisterską: wirusologię i immunologię, tj. zaczynam 4 rok, tak więc jeszcze się nie zajmuję, i niestety polecić coś konkretnego nie mogę ;o(
ale oczywiście bedę się rozglądał, możemy być w kontakcie i za jakiś czas porównać zdobyte informacje ;o)