Jak komórki macierzyste chronią się przed mutacjami
Filip Gołębiowski | 2004-12-29
Naukowcy z San Diego (Kalifornia) zidentyfikowali i opisali nową rolę, jaką pełni w komórkach macierzystych białko p53. Jest to czynnik transkrypcyjny znany badaczom od długiego czasu. Wiadomo, że jest aktywowany w odpowiedzi na uszkodzenia DNA, prowadząc do zahamowania cyklu komórkowego w fazie G1, przed wejściem w fazę S. To daje komórce czas na naprawę powstałych uszkodzeń. Jeśli się to nie powiedzie, dochodzi do apoptozy.
Aktywacja białka p53 przez mutacje nie jest bezpośrednia. W komórce z nieuszkodzonym DNA utrzymuje się stały, niski poziom białka p53, ponieważ po utworzeniu jest ono bardzo szybko degradowane. Uszkodzenie DNA powoduje aktywację kinazy, która fosforylując p53 chroni je przed degradacją, pozwalając mu tym samym na wykonanie swojej funkcji – aktywacji transkrypcji genów.
Białko p53 wchodzi w skład mechanizmu chroniącego organizm przed rozmnażaniem się zmutowanych komórek, które mogą ulec przekształceniu w komórki rakowe.
W internetowym wydaniu magazynu Nature Cell Biology naukowcy z Kaliforni opisują swoje badania przeprowadzone na mysich macierzystych komórkach zarodkowych (mouse Embryonic Stem Cells). Dowiedli oni, iż białko p53 ma wpływ na różnicowanie się komórek macierzystych, w których jest aktywne, czyli zawierających uszkodzenia DNA.
Praca opisuje dodatkowy mechanizm zachowania genetycznej stabilności mESC. Można powiedzieć, że jest to sposób „kontroli jakości” komórek macierzystych, podczas którego, te z uszkodzeniem DNA przestają się dzielić i przekazywać potomnym mutacje.
Badacze mają nadzieję że otrzymane in vitro wyniki potwierdzą się dla zwierząt, a następnie u ludzkich komórek macierzystych.
Źródła:
http://www.biospace.com/news_story.cfm?StoryID=18537320
http://www.signonsandiego.com/news/metro/20041227-9999-1m27stem.html
Nature Cell Biology – Advance online publication
"p53 induces differentiation of mouse embryonic stem cells by suppressing Nanog expression"
Tongxiang Lin, Connie Chao, Shin*ichi Saito, Sharlyn J. Mazur, Maureen E. Murphy, Ettore Appella & Yang Xu
Published online: 26 December 2004
http://www.nature.com/cgi-taf/DynaPage.taf?file=/ncb/journal/vaop/ncurrent/abs/ncb1211.html
Dodatkowe informacje:
Poniżej są strony zawierające podstawowe informacje na temat komórek macierzystych.
http://obiweb.bcgsc.bc.ca/medgen/medgen520/index.html - ENG
http://stemcells.nih.gov/info/basics/ - ENG