ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

James Watson otrzymał mapę swojego genomu

James WatsonJames Watson - jeden z odkrywców struktury DNA, laureat nagrody Nobla - jako pierwszy człowiek otrzymał mapę swojego genomu. Daje ona ogromną wiedzę m.in. o predyspozycjach chorobowych 79-letniego dziś naukowca. Obecnie to jedyna mapa ludzkiego genomu, jednak w planach są kolejne podobne projekty. Obecnie koszt takich badań jest bardzo wysoki, być może jednak w przyszłości będą one mogły być wykonywane w ramach rutynowej kontroli medycznej.

Rok 1953 okazał się niewątpliwie przełomowym dla genetyki. Dokonano wówczas odkrycia, które spowodowało szybki rozwój tej dziedziny nauki. James D. Watson, wraz z F.H.C. Crickiem i Rosalind Franklin, opracował w Laboratorium Cavendisha model budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA, za co, wraz z Crickiem i M.H.F. Wilkinsem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii za rok 1962.

Watson był również jednym z pomysłodawców i pierwszym szefem programu The Human Genome Project (projekt poznania ludzkiego genomu). Projekt rozpoczął się w 1990 roku i miał na celu poznanie kompletnej sekwencji par zasad ludzkiego genomu, czyli około 20-25 tysięcy genów. Osiągnięcie tego celu przewidziane było na rok 2005. Jednak projekt wywołał ogromne zainteresowanie i przyłączyło się do niego wiele państw (wzięły w nim udział USA, Chiny, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Francja). Dokument stwierdzający zsekwencjonowanie 99% ludzkiego genomu opublikowano już w kwietniu 2003 roku. Wyniki badań ludzkiego DNA zaskoczyły samych naukowców; okazało się bowiem, iż jest to znacznie bardziej skomplikowana machina niż się podziewali. Przyniosły jednocześnie wiele korzyści i nowych możliwości głównie dla medycyny.

To właśnie James Watson, człowiek, który tak wiele wniósł do genetyki, jako pierwszy otrzymał medyczną mapę własnego genomu. Przedstawił ją podczas uroczystości w Baylor College of Medicine. Wiedza, jaką daje mapa to przede wszystkim możliwość określenia posiadanych przez Watsona predyspozycji do zapadalności na dane choroby. Wyniki potwierdziły to, co już pokazało życie. Mapa ujawniła między innymi geny predysponujące go do nowotworów, co nie było zaskoczeniem dla samego zainteresowanego ponieważ zmagał się już z nowotworem skóry, a jego siostra z rakiem piersi. Watson udostępni swój genom naukowcom do badań, mimo, iż mógł on zawierać wiele niekorzystnych informacji o naukowcu. Nie chciał jednak posiadać wiedzy co do jednego odcinka swojego DNA- genu apolipoproteiny E - sekwencji mówiącej o ryzyku wystąpienia choroby Alzheimera, na którą zmarła jego matka.

Przedsięwzięcie kosztowało milion dolarów. Wykonane było wspólnie przez 454 Life Sciences Corp. oraz Baylor College of Medicine’s Human Genome Sequencing Center. Pełne wyniki uzyskano już po dwóch miesiącach. W przyszłości planuje się kolejne podobne projekty, jednak na chwilę obecną takich badań się nie prowadzi. Koszty są jak na razie bardzo wysokie, niemniej szacuje się, iż będzie można je obniżyć wkrótce do ceny dostępnej dla większości ludzi. Naukowcy mają nadzieje, że w przyszłości badania genomu staną się integralną częścią podstawowej opieki medycznej i pozwolą na stosowanie indywidualnego leczenia pacjentów opartego o wiedzę o ich genetycznych skłonnościach.

W tej kwestii pojawiają się jednak pytania natury etycznej. Informacje zawarte w genomie danej osoby są również pewną wiedzą na temat ich krewnych. Istnieje również obawa, iż takie dane mogą być powodem dyskryminacji ze strony pracodawcy, jak również ubezpieczycieli.

Sam Watson podkreśla jednak, iż do zrozumienia informacji zawartej w genomie ludzkim, chociażby na temat chorób umysłowych, takich jak schizofrenia, konieczne jest zsekwencjonowanie jeszcze wielu genomów.

Źródło:
- Associated Press: Scientist Gets Own Personal Genome Map, By JUAN A. LOZANO, June 1, 2007
- the International Herald Tribune: DNA pioneer Watson gets own genome map, By Nicholas Wade, June 1, 2007
- Photo: Richard Carson / Reuters

Komentarze

R | 2007-06-09 00:00:00
Franklin i Wilkins nie pracowali w Cambridge. Na marginesie, Franklin to - moim zdaniem - jedna z najbardziej pokrzywdzonych osób w historii nauki. Gdyby nie jej wyniki, Watson i Crick nie mieli by żadnych podstaw do sformułowania swojej teorii - a z palca jej przecież nie wyssali. Tylko że te wyniki przekazał im - bez wiedzy i zgody Rosalind - jej szef, Maurice Wilkins. No i nauka pięknie mu za to złodziejstwo podziękowała, przyznając Nobla. Dobrze przynajmniej, że Franklin nie musiała już na to wtedy patrzeć...

Narzisse | 2007-06-12 00:00:00
hehehehe racja