ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Kolejne województwa *Strefami wolnymi od GMO*

Na sesji dnia 20 czerwca radni województwa zachodniopomorskiego opowiedzieli się jednogłośnie za uchwałą w sprawie ogłoszenia Województwa Zachodniopomorskiego strefą wolną od GMO. W ostatnich miesiącach jako *wolne od GMO* ogłoszone zostały też województwa: dolnośląskie, śląskie i pomorskie.

W sumie już 12 z 16 polskich województw jest *wolna od gmo*. Strefami nie są: warmińsko-mazurskie, lubuskie, opolskie oraz świętokrzyskie. W tym ostatnim trwają aktualnie prace radnych nad podobną uchwałą.

Działania mające na celu tworzenie "Stref wolnych od GMO" w Polsce przybrały na sile po decyzji Komisji Europejskiej z 8 września 2004, o dopuszczeniu na unijny rynek 17 odmian kukurydzy Bt – MON 810 firmy Monsanto – zmodyfikowanej w celu nadania jej odporności na szkodniki owadzie – przede wszystkim na omacnicę prosowiankę.

Ogłoszenie – z inicjatywy radnych – danego regionu jako Strefy wolnej od GMO nie ma oczywiście podstaw prawnych zakazujących ewentualnej uprawy przez rolników odmian GM. Są to jedynie wole radnych.

W chwili obecnej (czerwiec 2005) Polsce nie ma upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie.

Komentarze

jebek | 2005-06-24 00:00:00
uff czyli to tylko ich 'wola' i mocy prawnej to nie ma? tak to jest dopuscic idiotow do wladzy. niech ida zrec dzikie (wt) odmiany zboza, warzyw itp. proponuje w ogole wrocic to myslistwa i zbieractwa. ide sobie dzide wystrugac.

Marcin | 2005-06-24 00:00:00
tak, nie ma mocy prawnej, to jest po prostu chęc radnych aby w danym województwie nie było GMO,
aby w Polsce był zakaz uprawy GMO musi nasz rząd wystąpic z takim wnioskiem do Komisji Europejskiej i przedstawić argumenty - i w sprawie kukurydzy MON810 taki wniosek został złożony, odpowiedź KE już powinna niedługo być.

Argumentacja:
Ponieważ w Polsce dotychczas nie przeprowadzano doświadczeń polowych z tego typu odmianami istnieje pewne ryzyko, związane np. z zagrożeniem interesów rolników ekologicznych czy gospodarstw agroturystycznych.

Zwykle KE pozytywnie rozpatruje tego typu wnioski, chociaż w sprawie Austrii gdzie prawie cały krej to 'strefa wolna od gmo' odpowiedź była negatywna.

Więcej w wiadomości:
2-letni zakaz uprawy kukurydzy MG w Polsce?