ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste w przywracaniu wzroku

Brytyjscy naukowcy są w trakcie opracowywania nowej metody leczenia AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. W przywracaniu wzroku mają pomóc embrionalne komórki macierzyste, wszczepiane pacjentowi podczas prostej operacji. Uzyskano już pierwsze pomyślne wyniki w badaniach na szczurach; pierwszy zabieg na ludzkim oku planuje się wykonać w ciągu pięciu lat.

Embrionalne komórki macierzyste z mysich fibroblastów

Embrionalne komórki macierzysteW ostatnim czasie w zawrotnym tempie rośnie liczba badań nad komórkami macierzystymi. Wiązane z nimi ogromne nadzieje są jednak przeciwstawiane trudnościom w ich pozyskiwaniu, hodowli i indukowaniu. W ostatnim eksperymencie, odwrotnie niż dotychczas, udało się wpłynąć na zróżnicowaną komórkę fibroblastyczną tak aby przekształciła się ona w komórkę o pluripotencjalnych właściwościach embrionalnej komórki macierzystej.

Wieprzowina z probówki

Wieprzowina z probówkiHolenderscy naukowcy podjęli próbę "wyhodowania" mięsa wieprzowego w swoim laboratorium. Badania są jeszcze we wczesnej fazie, ale pierwsze wyniki wyglądają obiecująco. Ostatecznie mają pozwolić na zaprzestanie zabijania zwierząt w celach konsumpcyjnych.

Zastymulowane komórki macierzyste produkują insulinę

Około 5% ludzkiej populacji choruje na cukrzycę. Statystyki podają, że liczba ta nadal rośnie, szczególnie w krajach rozwijających się. Dlatego też prowadzone są intensywne badania nad terapiami komórkowymi i możliwością hodowli komórek macierzystych w warunkach in vitro. Ostatnim sukcesem była hodowla komórek, które udało się zastymulować do produkcji insuliny.

Brytyjska zgoda na embrionalne hybrydy zarodkowe

Rząd brytyjski wydał zgodę na badania w toku których tworzone są embrionalne hybrydy. Na początku 2007 roku trzy grupy badawcze złożyły wniosek o zgodę na tego typu badania, a bardzo liberalny Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA), nieoczekiwanie, miał je odrzucić.

Zęby z komórek macierzystych

Japońskim naukowcom udało się uzyskać mysie zęby z embrionalnych komórek macierzystych. Największym sukcesem tego eksperymentu jest budowa anatomiczna uzyskanych zębów. Można w niej wyróżnić wszystkie warstwy występujące w naturalnie wyrośniętych zębach: szkliwo, dentynę, miazgę i naczynia krwionośne. Po wszczepieniu wyhodowanych zębów myszom dalej one rosły, aż do scalenia z otaczającą tkanką i uzyskania pełnej funkcjonalności.

Plemniki z ludzkiego szpiku

PlemnikiNaukowcom udało się uzyskać niedojrzałe plemniki z ludzkich próbek szpiku kostnego. Jeśli uda im się rozwinąć w pełni rozwinięte komórki plemnikowe będzie to wielki krok naprzód w leczeniu bezpłodności.

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1

Do tej pory jedyną metodą leczenia cukrzycy typu 1 było podawanie chorym insuliny do końca życia. Jednak naukowcy stale poszukują alternatywnych metod leczenia. Szansę taką dają komórki macierzyste, których zastosowanie już okazało się ratunkiem dla ludzi dotkniętych wieloma schorzeniami.

Bioetyczne aspekty wykorzystania komórek macierzystych

Od kilku lat toczy się debata dotycząca bioetycznych aspektów wykorzystywania komórek macierzystych w terapii medycznej. Największe kontrowersje budzą sposoby pozyskiwania niezróżnicowanych komórek, które w hodowli in vitro oraz po wszczepieniu do organizmu mogą *dopasować się* do różnych typów tkanek. Jak odnoszą się do tych kwestii polscy naukowcy i etycy?

Zidentyfikowano prerakowe komórki macierzyste

Komórki macierzyste nie tylko są wielką nadzieją medycyny. Są również, jak dowiedziono, źródłem nowotworów. Jednak powstawanie macierzystych komórek raka było do dziś tajemnicą - gdyż właśnie zidentyfikowano tzw. prerakowe komórki macierzyste (pCSCs). Wyniki ich doświadczeń otwierają nowe możliwości w leczeniu oraz zapobieganiu nowotworom.

1234567