Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste w przywracaniu wzroku

Brytyjscy naukowcy są w trakcie opracowywania nowej metody leczenia AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. W przywracaniu wzroku mają pomóc embrionalne komórki macierzyste, wszczepiane pacjentowi podczas prostej operacji. Uzyskano już pierwsze pomyślne wyniki w badaniach na szczurach; pierwszy zabieg na ludzkim oku planuje się wykonać w ciągu pięciu lat.
» czytaj dalej

Embrionalne komórki macierzyste z mysich fibroblastów

Embrionalne komórki macierzysteW ostatnim czasie w zawrotnym tempie rośnie liczba badań nad komórkami macierzystymi. Wiązane z nimi ogromne nadzieje są jednak przeciwstawiane trudnościom w ich pozyskiwaniu, hodowli i indukowaniu. W ostatnim eksperymencie, odwrotnie niż dotychczas, udało się wpłynąć na zróżnicowaną komórkę fibroblastyczną tak aby przekształciła się ona w komórkę o pluripotencjalnych właściwościach embrionalnej komórki macierzystej.
» czytaj dalej

Wieprzowina z probówki

Wieprzowina z probówkiHolenderscy naukowcy podjęli próbę "wyhodowania" mięsa wieprzowego w swoim laboratorium. Badania są jeszcze we wczesnej fazie, ale pierwsze wyniki wyglądają obiecująco. Ostatecznie mają pozwolić na zaprzestanie zabijania zwierząt w celach konsumpcyjnych.
» czytaj dalej

Zastymulowane komórki macierzyste produkują insulinę

Około 5% ludzkiej populacji choruje na cukrzycę. Statystyki podają, że liczba ta nadal rośnie, szczególnie w krajach rozwijających się. Dlatego też prowadzone są intensywne badania nad terapiami komórkowymi i możliwością hodowli komórek macierzystych w warunkach in vitro. Ostatnim sukcesem była hodowla komórek, które udało się zastymulować do produkcji insuliny.
» czytaj dalej

Brytyjska zgoda na embrionalne hybrydy zarodkowe

Rząd brytyjski wydał zgodę na badania w toku których tworzone są embrionalne hybrydy. Na początku 2007 roku trzy grupy badawcze złożyły wniosek o zgodę na tego typu badania, a bardzo liberalny Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA), nieoczekiwanie, miał je odrzucić.
» czytaj dalej

Zęby z komórek macierzystych

Japońskim naukowcom udało się uzyskać mysie zęby z embrionalnych komórek macierzystych. Największym sukcesem tego eksperymentu jest budowa anatomiczna uzyskanych zębów. Można w niej wyróżnić wszystkie warstwy występujące w naturalnie wyrośniętych zębach: szkliwo, dentynę, miazgę i naczynia krwionośne. Po wszczepieniu wyhodowanych zębów myszom dalej one rosły, aż do scalenia z otaczającą tkanką i uzyskania pełnej funkcjonalności.
» czytaj dalej

Plemniki z ludzkiego szpiku

PlemnikiNaukowcom udało się uzyskać niedojrzałe plemniki z ludzkich próbek szpiku kostnego. Jeśli uda im się rozwinąć w pełni rozwinięte komórki plemnikowe będzie to wielki krok naprzód w leczeniu bezpłodności.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1

Do tej pory jedyną metodą leczenia cukrzycy typu 1 było podawanie chorym insuliny do końca życia. Jednak naukowcy stale poszukują alternatywnych metod leczenia. Szansę taką dają komórki macierzyste, których zastosowanie już okazało się ratunkiem dla ludzi dotkniętych wieloma schorzeniami.
» czytaj dalej

Bioetyczne aspekty wykorzystania komórek macierzystych

Od kilku lat toczy się debata dotycząca bioetycznych aspektów wykorzystywania komórek macierzystych w terapii medycznej. Największe kontrowersje budzą sposoby pozyskiwania niezróżnicowanych komórek, które w hodowli in vitro oraz po wszczepieniu do organizmu mogą *dopasować się* do różnych typów tkanek. Jak odnoszą się do tych kwestii polscy naukowcy i etycy?
» czytaj dalej

Zidentyfikowano prerakowe komórki macierzyste

Komórki macierzyste nie tylko są wielką nadzieją medycyny. Są również, jak dowiedziono, źródłem nowotworów. Jednak powstawanie macierzystych komórek raka było do dziś tajemnicą - gdyż właśnie zidentyfikowano tzw. prerakowe komórki macierzyste (pCSCs). Wyniki ich doświadczeń otwierają nowe możliwości w leczeniu oraz zapobieganiu nowotworom.
» czytaj dalej

1234567