ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Krok naprzód w badanich komórek macierzystych

Z wykorzystaniem nowej techniki udał się pierwszy razu uzyskać w laboratorium nieograniczoną ilość oczyszczonych mezenchymatycznych prekursorów komórkowych z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Mezenchymatyczne prekursory komórkowe są zdolne pobudzać do wzrostu chrząstkę, kości, czy komórki mięśni szkieletowych. Mogą potencjalnie być użyte do regeneracyjnej terapii komórkami macierzystymi kości, chrząstek, czy zastępowaniu uszkodzonych mięśni.

Doświadczenie przeprowadzili naukowcy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (MSKCC). Przedstawienie specjalistycznej techniki do izolacji mezenchymatycznych prekursorów, ich tworzenie, oczyszczanie, i odróżnienie tych komórek w hodowli, opis całego doświadczenie został opublikowany on-line i jest ogólnie dostępny w czasopiśmie PLoS Medicine (Public Library of Science).

Naukowcy pobrali linie zupełnie niezróżnicowanych ludzkich embrionalnych komórek macierzystych i przez hodowlę ich w obecności mysich komórek, stymulowano je do przeobrażenia w mezenchymatyczne komórki. Następnie, przy zestawieniu z odpowiednimi mysimi komórkami powstawały z nich wyspecjalizowane komórki kości, chrząstek, mięśni. Wg autorów, byli oni w stanie potwierdzić, że wszystkie komórki były ludzkimi komórkami, nie było dowodów na to, że stały się nowotworowymi.

Mezenchymatyczne prekursory uzyskiwane są z komórek embrionalnych, a nie od dojrzałych mezenchymatycznych komórek, ponieważ embrionalne mogą skutecznie różnicować się w mięśnie szkieletowe, chrząstki, czy kości (dojrzałe komórki tego nie mogą). Ograniczoną ilość mezenchymatycznych komórek macierzystych można uzyskać z dojrzałego szpiku kostnego i tkanki łącznej, ale zebranie większej ich ilości z tych źródeł wymaga inwazyjnych metod i dostępności odpowiedniego dawcy. Także wydajność długotrwałego dzielenie się tych komórek jest niewielka. W przeciwieństwie do nich, embrionalne komórki macierzyste mogłyby dostarczać nieograniczoną ilość wyspecjalizowanych komórek.

Według Lorenz*a Studer*a, autora badań, wynik jego doświadczenia, uzyskana wysoka czystość, nieograniczona dostępność, wielo-możliwościowych mezenchymatycznych prekursorów komórkowych uzyskanych z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, dostarczają podstaw do przeprowadzenia przedklinicznych badań na myszach, by ocenić bezpieczeństwo stosowania tych komórek. Naukowcy już wykonali kolejny krok w tym badaniu i przetestowali terapeutyczny potencjał embrionalnych komórek macierzystych uzyskanych z komórek mięśniowych w zwierzęcym modelu uszkodzonymi mięśniami.

Źródło: Memorial Sloan-Kettering Cancer Center