ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Ludzki kolagen z laboratorium

Udało się stworzyć w laboratorium ludzki kolagen. Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym, stanowi główne białko tkanki łącznej. Posiada bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

W medycynie kolagen uzyskiwany ze zwierząt, w szczególności krów, jest stosowany do odbudowywania zniszczonych tkanek. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek. Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go też w chirurgii kosmetycznej – między innymi do wypełniania ust. Nici chirurgiczne o nazwie katgut, biodegradalne struktury uzyskiwane z krowich lub końskich wnętrzności stosowane w chirurgii do zminimalizowania blizn, to również pewna forma kolagenu.

Jednak dość długo kolagen stawiał opór naukowcom, którzy próbowali zsyntetyzować go w celu zastosowania w nowych leczących rany technologiach czy do łagodzenia artretyzmu. Naukowcy nie byli w stanie zsyntetyzować tego ludzkiego białka ponieważ nie mogli połączyć krótkich odcinków, cząsteczek kolagenu w długie fibrylarne struktury.

Naukowcom z Uniwersytetu z Wisconsin - Madison udało się stworzyć w laboratorium ludzki kolagen. Praca ta jest o tyle istotna ponieważ otwiera drogę do produkcji materiału, który może mieć szerokie zastosowanie w medycynie i może zastąpić obecnie stosowane zwierzęce produkty. Co więcej nowy produkt może być podstawą do zastosowania w nanotechnologiach - takich jak mikroskopijne sensory, które mogłyby być wszczepiane ludziom aby kontrolować choroby, co pozwoliłoby naukowcom na precyzyjną manipulację długimi cząsteczkami a dodawanie do kolagenu nowych elementów nadałoby mu nowe właściwości.

Badania nad syntetycznym ludzkim kolagenem trwały od ponad 30 lat. Ludzki kolagen byłby bardziej preferowany niż wołowy ponieważ materiał pobierany obecnie od krów może powodować niepożądaną odpowiedz immunologiczną u pacjentów. Zespół naukowców z Wisconsin odkrył jak stworzyć długie fibrylarne cząsteczki kolagenu poprzez samoistne gromadzenie się białka. Naukowcy zmodyfikowali końcówki małych cząstek kolagenu tak że pasowały one do siebie i mogły uformować długie kolagenowe fibryle. „Obecnie jesteśmy w stanie syntetyzować kolagen , który jest dłuższy niż naturalny.” – mówi Ronald T. Raines, profesor biochemii, który jest autorem artykułu opublikowanego w Nature ukazującego jak stworzyć syntetyczny kolagen silniejszy niż naturalny.

W medycynie syntetyczny ludzki kolagen mógłby być stosowany jako „lut”, spoiwo przyspieszające leczenie wielkich ran. W kontekście nanotechnologii, kolagen mógłby być używany jako „nanodrut”, ponieważ jest cienki, cieńszy niż do tej pory zachwalane węglowe nanotubule a przede wszystkim jest długi. Pokryty złotem lub srebrem ludzki kolagen mógłby formować bazę pod łatwe do wszczepienia elektryczne sensory. Poprzez dołączenie szczególnych biologicznych cząsteczek do „drutu”, możliwe by było stworzenie sensorów, które były by w stanie, na przykład szybko alarmować cukrzyków o spadku poziomu insuliny. Podobnie taki sensor wyposażony w cząsteczki zdolne do rozpoznawania specyficznych patogenów, mógłby stać na nieustannej straży ciała i zapewnić natychmiastowe ostrzeżenie o wnikającym wirusie czy bakterii.

Źródło: Eurekalert.org

Komentarze

lucky | 2006-02-24 00:00:00
duże odkrycie dla medycyny swoją drogą, ale jakie możliwości zysku dla firm farmaceutycznych i kosmetycznych;)

monia | 2006-02-25 00:00:00
genialne . . . .

japa | 2006-03-09 00:00:00
tak cudowne; ale jakim cudem kolagen zastosowany w kremach wchłania się przez skórę, kologen to ogrooomna cząsteczka; niech mnie ktoś uświadomi!!!!!

ppp | 2006-03-11 00:00:00
BRAvo!!!!

Maciek | 2007-01-24 00:00:00
Podobno to jednak w Polsce wynaleziono kolagen, firmy kosmetyczne jako składnik używają właśnie kolagenu z Gdańska

wampir | 2007-03-13 00:00:00
to prawda.kolagen wymyslil prof.przybylski-tak mysle

Sylwek | 2007-05-24 00:00:00
Jezeli chodzi o kolagen to z tego co mi wiadomo to Polacy sa pionierami.

sylwia | 2007-08-05 00:00:00
czy moge uzywac go na rostepy i blizny potradzikowe

sylwek | 2007-09-30 00:00:00
spokojnie sylwiu mozesz, osobiscie polecam kolagen inventia, wpisz w google kolagen inventia i duzo o nim poczytasz