ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mabion i leki przeciwnowotworowe

Utworzona przez krajowe firmy farmaceutyczne spółka Mabion już za pięć lat chce wprowadzić na rynek najnowocześniejszą generację leków przeciwnowotworowych. Prace naukowo-badawcze oraz technologia produkcji to high-tech na najwyższym światowym poziomie.

Mabion to działająca w Łodzi, polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w marcu 2007 roku w celu wprowadzenia na rynek leków onkologicznych najnowszej generacji.

Jako pierwsza w Europie Środkowej rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad dwoma lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów: pierwszy z nich będzie stosowanym w terapii raka piersi, drugi - w leczeniu chłoniaków.

Sprzedaż leków wytwarzanych metodą humanizowanych przeciwciał monoklinalnych utrzymuje dwukrotnie szybsze tempo wzrostu od innych leków biotechnologicznych. Można powiedzieć, że światowy rynek dwóch pierwszych przeciwciał monoklonalnych, nad którymi pracujemy, to prawie 10 mld dolarów rocznie – powiedział Maciej Wieczorek, prezes Mabion SA.

Mabion został utworzony przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne i dwie firmy biotechnologiczne: Celon Pharma z Warszawy, jednego z czołowych producentów leków onkologicznych w Polsce, Polfarmex
z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy działające na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii, BioCentrum i Bio-Tech Consulting – firmy biotechnologiczne założone i prowadzone przez naukowców z UJ oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Miejscem, gdzie znajduje się badawczo-rozwojowy firmy Mabion jest właśnie Łódź, gdzie firma została zagnieżdżona przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, promując badania nad nowymi technologiami.

Firma Mabion zaprezentuje się wkrótce na Środkowoeuropejskich Targach Biotechnologii i Biobiznesu – Bio-Forum VII (www.bioforumpl), które odbywają się w Łodzi w dniach 15-16 maja 2008 r.

---
Informacja prasowa Bio-Tech Consulting.