ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Magnetospirillum magnetotacticum

Pewne bakterie Magnetospirillum magnetotacticum produkują w swych komórkach cząsteczki magnetyczne wielkości około 30- 50 nm.

Prawdopodobnie cząstki te, działają jak sego rodzaju kompas i biorą udział w poruszaniu się bakterii, zgdnie z polem magnetycznym Ziemi.Prowadzi się badania nad wykorzystaniem tych bakterii do stworzenia leków, które docierały by, dzięki cząsteczkom magnetycznym, do docelowego miejsca działania. Daje to duże nadzieje jeśli chodzi o leczenia nowotworów. Wtedy takie "nowoczesne" leki połączone z cząstkami magnetycznymi z bakterii kierowane by były, dzięki specjalnemu urządzeniu, prosto do komórek nowotworowych. Wykorzystanie właściwości bakterii Magnetospirillum magnetotacticum nie musi wcale ograniczać się do leczenia raka, ale także innych chorób jak artretyzmu.

Zanim jednak "bakteryjne magnesiki" znajdą zastosowanie, trzeba będzie znaleźć skuteczną metodę na ich otrzymywanie z bakterii. Naukowcy zastanawiają się również czy cząsteczki te nie będą się łączyć ze sobą w krwioobiegu, mogłoby to bowiem doporwadzić do zatkania naczynia krwionośnego. Korzystniejsze by było stworzenie sztucznych kuleczek magnetycznycg lub z czytego żelaza zamiast otrzymywać ich z bakterii. Hodowla boweim tych bakterii jest dosyć trudna, a otrzymywanie cząsteczek magnetycznych mało wydajne.Naukowcy jedank już zidentyfikowali zestaw genów odpowiedzialnych za produkcję cząstek magnetycznych. Dzięki modyfikacjom genetycznym można by wyhodować szczep, z którego ekstrakcja cząsteczek magnetycznych była by wydajna i opłaclana.

Źródło: Nature, September 2004
http://www.nature.com/news/2004/040906/full/040906-11.html