ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Kolejny gen odpowiedzialny za chorobę Charcot-Marie-Tooth

Naukowcy zidentyfikowali kolejny gen odpowiedzialny jeden z typów choroby kręgu Charcot-Marie-Tooth, częstego dziedzicznego schorzenia neurodegeneracyjnego.

Odkryto gen odpowiedzialny za skoliozę

Naukowcy odkryli gen związany z występowaniem skoliozy, schorzeniem które dotyka około 3% dzieci na całym świecie.

Komórki macierzyste w przywracaniu wzroku

Brytyjscy naukowcy są w trakcie opracowywania nowej metody leczenia AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. W przywracaniu wzroku mają pomóc embrionalne komórki macierzyste, wszczepiane pacjentowi podczas prostej operacji. Uzyskano już pierwsze pomyślne wyniki w badaniach na szczurach; pierwszy zabieg na ludzkim oku planuje się wykonać w ciągu pięciu lat.

Sposób na przyspieszenie metabolizmu tłuszczów

Naukowcy odkryli, że czynnik wzrostu fibroblastów 21, powoduje w organizmie ssaków zmianę metabolizmu podczas głodzenia, co prowadzi do wykorzystania tłuszczów jako materiału energetycznego, a nie węglowodanów. To odkrycie może stać się ważnym aspektem podczas leczenia otyłości oraz innych zaburzeń metabolicznych.

Sztuczna ewolucja białek

Głównym problemem inżynierii białek jest zapewnienie cząsteczkom stabilności, dlatego też naukowcy próbowali zbadać które pozycje aminokwasowe warunkują stabilność cząsteczki białka. Naukowcy postanowili stworzyć cząsteczkę białka "od początku" i przy użyciu techniki zwanej sztuczną ewolucją określić jakie pozycje aminokwasowe białka są kluczowe dla danych właściwości fizycznych.

Dym z papierosów zmienia DNA plemników

Dym z papierosówJuż od dawna było wiadomo, że palenie powoduje raka, jednak ostatnio naukowcy dowiedli, że dzieci mogą odziedziczyć zmiany genetyczne od ojca palacza. Kanadyjscy naukowcy wykazali na modelu myszy, że palenie może wywoływać zmiany w sekwencji DNA plemników, zmiany, które potencjalnie mogą zostać odziedziczone przez potomstwo. Rezultaty tych badań zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu The Cancer Research.

Białko neutralizujące toksynę Staphylococcus aureus

Toksyna Staphylococcus aureusZaprojektowano białko neutralizujące enterotoksynę B wytwarzaną przez szczepy Staphylococcus aureus, bakterie powodujące zatrucia pokarmowe. Badania przeprowadzone na królikach są bardzo obiecujące i dowodzą ogromnej wydajności reakcji białka z toksyną, jak również jego skuteczności.

Odkryto kluczowy enzym biosyntezy witaminy C

Witamina CNaukowcy zidentyfikowali ostatni kluczowy enzym niezbędny do syntezy witaminy C u roślin. Odkrycie to pozwala na objaśnienie całego 10 stopniowego procesu, podczas którego roślina przekształca glukozę w witaminę C, ważny na organizmu antyoksydant.

Testy toksyczności leków

LekiW procesie produkcji leków, jednym z kluczowych etapów decydującym o wprowadzeniu leku do fazy testów klinicznych jest test toksyczności. Dotychczas testy toksyczności przeprowadzane były głownie na żywych zwierzętach. Przełomem jest nowoopracowany test, który wykorzystuje hodowlę komórkową. Testowanie składników leków na tej kulturze pozwoli na określenie ich toksyczności.

Zajrzyj w oczy AID

AIDDo skutecznego opracowania metody leczenia schorzeń najlepszym sposobem jest dokładne zaznajomienie się z przyczynami choroby, wszystkich związków biorących udział w procesie jej powstawania oraz sposobów ich regulacji. Jednym z przykładów są badania nad enzymem AID. Zostały bowiem stworzone dwie nowe odmiany myszy, dzięki którym będzie można śledzić działanie enzymu, który najprawdopodobniej pełni kluczową rolę podczas odpowiedzi immunologicznej zarówno w komórkach zdrowych jak i rakowych.

1234567891011121314151617181920212223242526