Artyku³yGMOS³ownikPracaStudiaForum
Aktualno¶ci:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualno¶ci biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Prze³om w hodowli ludzkich neuronów

Dojrza³e neuronyUda³o siê wyhodowaæ dojrza³e neurony z komórek prekursorowych wyizolowanych ze skóry doros³ego cz³owieka. To odkrycie mo¿e stanowiæ znacz±cy prze³om w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Wyniki badañ opublikowano w lutowym numerze Journal of Cellular Physiology.

Poszukiwanie leku na malariê - wirtualna rzeczywisto¶æ

MalariaOgromna liczba zachorowañ na malariê sta³a siê przyczyn± poszukiwania nowych metod walki z t± chorob±. Dziêki programowi finansowanemu przez Komisjê Europejsk±, wykorzystano metody informatyczne, które przyczyni³y siê do odnalezienia 3 rodzin moleku³, które mog± byæ z powodzeniem wykorzystywane przeciwko malarii.

Wirtualny model metabolizmu cz³owieka

Opracowano wirtualny model metabolizmu, dziêki któremu byæ mo¿e wkrótce stanie siê mo¿liwe leczenie zaburzeñ zwi±zanych z funkcjonowaniem szlaków metabolicznych, pocz±wszy od cukrzycy, a¿ po wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Enzym budzi u¶pione geny

Ju¿ od wielu lat naukowcy badali mechanizm, który przyczynia siê do rozwoju z³o¶liwych nowotworów - przy³±czanie siê grup metylowych, tzw. metylacja czê¶ci DNA powoduj±ca wy³±czanie okre¶lonych genów. To wyciszanie genów wp³ywa równie¿ na dzia³anie genów supresorowych nowotworów, które w swoim niezmetylowanym stanie hamuj± niekontrolowany wzrost komórek. W przeciwieñstwie do prawdziwych mutacji, gdzie czê¶æ DNA jest zmieniana lub gubiona, te epigeniczne zmiany s± odwracalne. Dlatego te¿ mechanizm ten jest postrzegany jako obiecuj±cy w walce z rakiem.

Brak jednego bia³ka spowalnia starzenie?

Brak w komórce ma³o znanego bia³ka o nazwie p66Shc mo¿e opó¼niaæ procesy starzenia siê organizmu - dowodz± badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Biologii Do¶wiadczalnej im. Nenckiego w Warszawie oraz z w³oskich uniwersytetów w Mediolanie i Ferrarze. Badacze ostrzegaj± jednak przez postrzeganiem ich odkrycia jako wynalezienia cudownego eliksiru m³odo¶ci. Wyniki zaskakuj±cych badañ opublikowano w lutowym wydaniu presti¿owego tygodnika "Science".

Optyczny sensor stê¿enia glukozy ze krwi

Je¶li lekarstwa na cukrzycê nie przejd± pozytywnie prób klinicznych, pacjenci nie bêd± musieli przynajmniej k³uæ samych siebie w celu stwierdzenia poziomu cukru we krwi. Trwaj± prace nad ulepszeniem sensora glukozy opartym na technologii optycznej - z wykorzystaniem ¶wiat³owodu. Projekt daje nadzieje na stworzenie wra¿liwego i mniej inwazyjnego czujnika stê¿enia glukozy we krwi.

Brytyjski zakaz tworzenia embrionalnych hybryd?

ZarodekTrzy brytyjskie grypy badawcze wnioskowa³y o zgodê na badania, w toku których tworzone mia³y byæ embrionalne hybrydy. Zarodki mia³y powstaæ w wyniku wprowadzenia ludzkiego j±dra komórkowego do komórki jajowej krowy lub królika wcze¶niej pozbawianej w³asnego j±dra. Zdaniem naukowców, taka krzy¿ówka by³aby obfitym ¼ród³em komórek macierzystych dla badañ nad nowymi sposobami leczenia takich chorób jak Alzheimer czy Parkinson. Nieoczekiwanie, bardzo liberalny Urz±d do Spraw P³odno¶ci i Embriologii (HFEA) reguluj±cy tego typu badania najprawdopodobniej nie zgodzi siê na nie.

Gen, którego mutacja znosi czucie bólu

Zidentyfikowano gen odpowiedzialny za odczuwanie bólu - SCN9A. Jego mutacja wystêpuje u osób, które w ogóle nie odczuwaj± bólu. Odpowiada on za kodowanie bia³ka wchodz±cego w sk³ad sodowych kana³ów jonowych w obrêbie synaps nerwowych.

Nie walcz z gor±czk±

Nikt nie lubi, kiedy wystêpuje u niego gor±czka, ale uczucie gor±ca mo¿e byæ zbawienne dla organizmu. W badaniach na myszach potwierdzono, ¿e gor±czka zwiêksza odpowied¼ immunologiczn± pomagaj±c bia³ym krwinkom szybciej wnikn±æ do wêz³ów ch³onnych, gdzie do³±czaj± do walki z patogenami. Wyniki publikuje Nature Immunology.

Jak rozpoznajemy zapachy?

W jaki sposób system narz±dów zmys³u wêchu potrafi odbieraæ zapachy? Jak wyja¶niæ to, ¿e odbiór zapachów nie jest algebraiczn± sum± indywidualnych ¶rodków chemicznych wchodz±cych w sk³ad danego zapachu? Nad odpowiedziami na te pytania pracuj± naukowcy z Howard Hughes Medical Institute.

1234567891011121314151617181920212223242526