ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Magnetyczna nanotechnologia w walce z rakiem

Od dłuższego czasu wiadomo, że magnetyzm jest fundamentalną własnością wszystkich materiałów i znalazł on szerokie zastosowanie zarówno w elektronice jak i biologii, przy produkcji dysków twardych oraz przy obrazowaniu rezonansem magnetycznym. Magnetyzm ma też potencjalnie ogromne możliwości zastosowania na nanoskalę.

Biomateriał do regeneracji tkanek miękkich

kolagen biomateriałZespół polskich naukowców z Instytutu Polimerów Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem dr hab. Krystyny Pietruchy opracował biomateriał kolagenowy, który regeneruje, wzmacnia, uzupełnia lub zastępuje tkankę miękką. Trwające od kilku lat badania, potwierdziły wyjątkową skuteczność biomateriału w zastosowaniach medycznych, głównie neurochirurgii, chirurgii ogólnej i rekonstrukcyjnej oraz transplantologii.

Cofnięto proces podziału komórkowego

Po klonowaniu ssaków z komórek somatycznych udało się przełamać następną "niemożliwość" w cyklu komórkowym. Udało się doprowadzić do cofnięcia procesu podziału komórek. O ile klonowanie można nazwać zmianą drogi cyklu komórkowego, to w tym przypadku po raz pierwszy udało się go cofnąć.

Dr Jekyll i Mr Hyde - podwójna osobowość ważnych białek

fosforylaza tymidynoweaTen sam sygnał, odpowiedzialny za pobudzenie odpowiedzi immunologicznej, wywołującej astmę oraz alergię, może również, hamować rozwój przewlekłych chorób zapalnych, takich jak artretyzm czy stwardnienie rozsiane-donoszą wyniki badać naukowców z University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Badaczom udało się wyjaśnić, w jaki sposób interleukina-25, białko należące do grupy cytokin, z jednej strony zapobiega powstaniu wyniszczającego zapalenia, z drugiej natomiast, pobudza odpowiedź immunologiczną wywołującą alergię oraz astmę.

Kości na nanotubulach

Doprowadzić do wzrostu i proliferacji komórek kości na rusztowaniu z węglowych nanotubul. Daje to nadzieje na wyleczenie wielu chorób kości. Tak powstałe preparaty kostne będzie również można stosować jako implanty dentystyczne.

Enzymatyczny komputer z przeznaczeniem do implantacji

Molekularny komputer, który używa enzymatycznych reakcji do wykonania wszelkich logicznych kalkulacji został zaprezentowany przez grupę izraelskich naukowców z Hebrew University of Jerusalem.

Przełom w badaniach nad pektynami

Pektyny kojarzone są najczęściej ze składnikiem dżemów i galaretek, jednakże możliwość ich zastosowań jest ogromna. Pektyny mają właściwości przeciwnowotworowe, odgrywają istotne biologiczne funkcje we wzroście i rozwoju roślin, a także w ich obronie przeciwko patogenami. Odkrycie genu kodującego jedno z białek odpowiedzialnych za syntezę pektyn dokonane przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Georgia nazwano "przełomem w biosyntezie pektyn". Odkrycie może posłużyć w manipulacjach pektynami i ich szerszemu wykorzystaniu.

Nizyna z probówki

Udało się wyprodukować w probówce nizynę – bakteriocynę używaną od ponad 40 lat do konserwacji produktów mlecznych i puszkowanej żywności. Odkryto także strukturę enzymu, który jest zaangażowany w syntezę tego peptydu i który nadaje mu specyficzne właściwości. Odkrycie to pozwala na udoskonalanie i wprowadzenie nowych bakteriocyn o zwiększonej skuteczności działania.

Cystatyna prostym testem na stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsianeBiałko cystatyna występujące w płynie mózgowo-rdzeniowym może być pomocne w identyfikacji grup pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (MS) oraz w identyfikacji ludzi z wysokim ryzykiem zaburzeń autoimmunologicznych.

Białkowy implant może poprawić wzrok

Wewnątrzgałkowy implant zawierający białko o nazwie CNTF, które przyczynia się do spowolnienia degeneracji siatkówki u zwierząt, może poprawiać wzrok u pacjentów ze schorzeniami siatkówki. Różnorodność mechanizmów genetycznych jest podstawą degeneratywnych schorzeń siatkówki, jednak niezależnie od przyczyny ostatecznym rezultatem jest śmierć komórek fotoreceptorowych.

1234567891011121314151617181920212223242526