ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Ludzki kolagen z laboratorium

Udało się stworzyć w laboratorium ludzki kolagen. Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym, stanowi główne białko tkanki łącznej. Posiada bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Metabolity wtórne u Aspergillus

AspergillusOd czasu, kiedy w 1929 roku penicilina została odkryta jako produkt uboczny metabolizmu grzybów, naukowcy badali je intensywnie w poszukiwaniu innych cennych produktów ubocznych. W raporcie opublikowanym w Journal of Chemistry and Biology, grupa naukowców z uniwersytetu w Wisconsin-Madison opisała metodologię badań, dzięki której lokalizowanie genów kodujących ważne produkty uboczne będzie mogło być znacznie przyspieszone.

Zabójca przeładowanych tłuszczem komórek

Komórki z tłuszczemBadając szkodliwy na zdrowie nadmiar tłuszczu, naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis zidentyfikowali białko, które wywołuje śmierć ssaczych komórek, przeładowanych nasyconymi tłuszczami.

Świetlny przełącznik

Jonotropowy receptor glutaminy jest kanałem jonowym, który po przyłączeniu glutaminy otwiera się pozwalając na nieselektywny przepływ kationów – Na+, K+ i w mniejszych ilościach Ca2+. Ta bramka dla jonów została zmodyfikowana aby otwierać się jak Sezam przed Alibabą – na każde życzenie. W przypadku tego białka zamiast komendy "sezamie otwórz się" używa się fali świetlnej.

Zidentyfikowano demetylazę histonową

Naukowcy z University of North Carolina wyizolowali nowe białko, nazwane JHDM1A, które jest w stanie usuwać grupę metylową z histonu H3. Przez to może zmieniać aktywność genów poprzez odwracanie molekularnej modyfikacji, poprzednio uważanej za trwałą. Wyniki badań zostały opublikowane on-line w serwisie Nature.

Nowa technologia zwiększająca produkcję lizyny

LizynaJak pokazują najnowsze badania niemieckich naukowców, nadekspresja fruktozo-1,6-bisfosfatazy w komórkach Corynebacterium glutamicum, prowadzi do znacznego zwiększenia wydajności produkcji lizyny, przy wykorzystaniu jako źródła węgla zarówno cukrów prostych jak i złożonych. L-lizyna zajmuje drugie miejsce w światowej produkcji aminokwasów, po kwasie L-glutaminowym. Wytwarzana jest w ilości ponad 600 tysięcy ton rocznie.

Gruźlica - nowe perspektywy w profilaktyce

Naukowcy z Howard Hughes Medical Institute zidentyfikowali gen, który pozwala bakterii gruźlicy tworzyć biofilm. Dzięki zdolności do tworzenia biofilmu, bakterie stają się odporniejsze na antybiotyki. Odkrycia dokonano porównując różne szczepy mykobakterii blisko spokrewnione z bakteriami wywołującymi trąd i gruźlicę, które nie potrafiły wytwarzać biofilmu. Zaobserwowano defekt w kluczowym dla tego zjawiska białku GroEL1. Dzięki wyciszaniu genu kodującego to białko, będzie możliwe skuteczniejsze leczenie gruźlicy i trądu.

Riboswitche mogą pomóc w zwalczaniu infekcji

Jak donoszą ostatnie badania riboswitch - małe fragmenty RNA, kontrolujące ekspresję genów kodujących białka enzymatyczne głównych szlaków metabolicznych, mogą być nowym sposobem zwalczania infekcji wywołanych opornymi bakteriami.

Komórki prekursorowe w leczeniu chorób mózgu

Naukowcom udało się zregenerować część mózgu uszkodzoną w wyniku choroby Parkinsona poprzez genetycznie zmodyfikowane komórki, które ominęły barierę krew-mózg. Badania przeprowadzano na zwierzętach, jednak metoda ta pewnego dnia będzie również mogła być stosowana w leczeniu ludzi.

Nowe fakty o metyltransferazach

Jak się niedawno okazało naukowcy są w stanie modyfikować specyficzne sekwencje wewnątrz cząsteczki DNA przy użyciu "przyborów" zawartych w komórce. Metoda modyfikacji nie tylko pozwoli poznać wpływ biochemicznych oddziaływań na cząsteczkę DNA, ale ma także potencjalne zastosowanie w diagnostyce opartej na DNA, a także w nanobiotechnologii.

1234567891011121314151617181920212223242526