ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Ewolucja skrzydeł nietoperza

Przenosząc fragment regulacyjny gen Prx1 z nietoperza do myszy doprowadzono do rozwoju u nich nienaturalnie długich kończyn przednich. Takie wydłużenie kończyn przednich (skrzydeł) naturalnie występuje u nietoperzy. Przykład ten mógłby świadczyć na rzecz znaczącego wpływu części niekodujących genomu na przebieg procesów ewolucji.

Aspiryna a rak jelita grubego

aspirynaDługotrwałe przyjmowanie aspiryny może przyczynić się do redukcji ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Przyjmowanie aspiryny miałoby być połączone z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Morfinowy problem

Słowo *morfina* wywołuje często strach wśród chorych na raka, a także wśród ich bliskich. Powodowany jest on stereotypem, który kojarzy się z uśmierzeniem bólu w ostatnich chwilach życia chorego.

Wędrówki motyli monarchy

motyl monarchaWędrówki tysięcy motyli monarchy (Danaus plexippus) z terenów Kanady i USA do zimowisk w Kalifornii i Meksyku od lat fascynują i owiane są aurą mistycyzmu. Według naukowców cały ich przebieg jest związany z precyzyjnym mechanizmem molekularnym, sterującym jak dobrze wyregulowany zegar.

Geny odpowiedzialne za reakcję immunologiczną

Odkryto geny odpowiedzialne za mechanizm odpowiedzi immunologicznej. Badanie głównie oparły się na interleukinach (szczególnie IL-10), jako czynnikach kluczowych w tym procesie. Nieodpowiedni poziom IL-10 może prowadzić do licznych zaburzeń, stąd tak ważny mechanizm regulujący reakcje odpornościową, pod kontrolą interleukiny 10. Taki mechanizm jest kontrolowany przez dwa- wcześniej nie podejrzewane o pełnienie tej roli- geny: Pbx-1 i Prep-1.

Proces zmiany koloru skóry u ludzi i ryb jest podobny

Odkryto, że proces zmian koloru skóry w przeszłości w przypadku ludzi i ryb odbywał się na tej samej zasadzie, a dokładnie pod wpływem wspólnego genu jakim jest Kitlg. Kolor skóry uzależniony jest przede wszystkim od klimatu, w jakim żyjemy. Podczas migracji do cieplejszych bądź zimniejszych regionów, następuje przystosowanie do środowiska i zmiana koloru skóry.

Odbudowa serca po zawale

Martwych obszarów na sercu powstałych po zawale mięśnia sercowego nie da się już wyleczyć. Jest jednak sposób, aby takie miejsce wymienić np. na nowe komórki serca.

Mechanizm kierowania motoneuronów podczas embriogenezy

W jaki sposób kierowane są komórki motoneronowe podczas rozwoju? W jaki sposób "wiedzą" w którą stronę mają się udać? Jaki mechanizm staje za kierowaniem tych komórek? Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie kalifornijscy naukowcy, używając transgenicznych myszy i mechanizmu transgenezy, która pozwoliły na zdefiniowanie procesu nawigacji komórek motorycznych.

Marker astmy odkryty

Białko YKL-40 - wykrywane poprzez proste badanie krwi może stać się nowym biomarkerem pozwalającym na identyfikację pacjentów z najcięższą formą astmy, jak podają naukowcy z Yale School of Medicine.

Wydajniejsza fotosynteza, większe rośliny

LiśćJak zaprojektować transgeniczną roślinę, która osiągałaby jak największe rozmiary, dawała więcej owoców i to bez zwiększania pożywienia w postaci nawozu? Roślina powinna się charakteryzować jak największą wydajnością fotosyntezy przy jak najmniejszych wymaganiach. Jak zaprogramować szlaki syntezy ściany komórkowej roślin, by dawała maksymalne ilości biomasy?

1234567891011121314151617181920212223242526