ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Super-mysz i genetyczny doping sportowców

Zmieniając gen odpowiedzialny za metabolizm, można przestawić go z programu wykorzystującego jako główne paliwo cukry na energię opartą o kwasy tłuszczowe. Takie myszy mogą jeść dwa razy tyle co naturalne odmiany i w ogóle nie tyją. Po za tym stają się prawdziwymi super myszami. Biegają więcej i szybciej niż ich dzicy pobratymcy, są silniejsze, żyją znacznie dłużej i niczego się nie boją, nawet kotów.

Myszy poczwórnie umięśnione

Modyfikując dwa geny u myszy udało się stworzyć gryzonie o czterokrotnie większym umięśnieniu niż ich pobratymcy.

EDF jako łącznik śmierci między bakteriami

Czynniki negatywnie wpływające na życie bakterii najczęściej powodują ich śmierć. Za destrukcję komórki odpowiada wiele mechanizmów. Jednym z nich jest mazEF, który - jak donoszą ostanie wyniki badań - współdziała z czynnikiem zewnątrzkomórkowym - EDF. Jest to czynnik, który "informuje" pozostałe bakterie w kolonii o zaistniałym niebezpieczeństwie i indukuje mechanizmy samobójcze w komórkach bakteryjnych.

Nanosanepid

W nieodległej przyszłości takie czynności jak sprawdzanie daty ważności na pudełku czekoladek, przydatności wody do spożycia czy wykrywanie obecności w próbce np. bakterii E. coli, mogą sprowadzić się do jednej czynności jaką będzie... sprawdzenie koloru. Dokonać tych rzeczy, którymi de facto zajmuje się sanepid, ma miniaturowy, biochemiczny sensor.

Genotyp GABRA2 a leczenie alkoholizmu

alkoholJuż od dawna naukowcy starają się dopasować sposób leczenia do konkretnego pacjenta na podstawie jego indywidualnych cech, co pozwala na uzyskanie zdecydowanie lepszych wyników terapii. Podobnie jest w przypadku leczenia alkoholizmu, różnice indywidualne wymagają odpowiedniego rodzaju terapii.

Terapia na stres?

W dzisiejszych czasach żyjemy szybciej, bardziej intensywniej co wiąże się z odpowiednio większą dawką stresu. Istnieje wiele metod (z różnych dziedzin naukowych) podejmujących wyzwanie na zwalczanie stresu. Naukowcy odkryli biochemiczne zmiany zachodzące w organizmie podczas stresu, co może okazać się bardzo ważną informacją na przyszłość, kiedy będzie można kupić "lek na stres".

Papierosy i środowisko zmieniają działanie genów

PapierosyJuż od dawna wiadomo, że papierosy wpływają na zwiększeniu uszkodzeń, mutacji w DNA. Ich akumulacja może prowadzić do ciężkich powikłań i rozwoju form rakowych. Niektóre z tych powikłań mogą dotyczyć komórek rozrodczych i być dziedziczne. Teraz okazało się, że dym papierosowy potrafi długotrwale zmienia działanie naszych genów.

Od leptyny do cukrzycy

Jedną z przyczyn cukrzycy typu drugiego jest otyłość. Rok rocznie zwiększa się ilość ludzi otyłych a tym samym chorych na cukrzycę. Jak dotąd korelacja między otyłością a cukrzycą była oczywista, natomiast ciągle pojawiało się pytanie: dlaczego tak się dzieje? Amerykańscy naukowcy dowiedli, że istnieje połączenie między leptyną - hormonem hamującym apetyt a wydzielaniem insuliny przez komórki trzustki.

Geny myśli samobójczych

Specyficzne zmiany w dwóch genach są związane z występowaniem myśli samobójczych, pojawiających się u ludzi przyjmujących leki antydepresyjne. W zależności od tego jaki zestaw kopii genów odziedziczymy, prawdopodobieństwo wystąpienia takich myśli zwiększa się 2 do 15 razy. Uważa się, że około 1% dorosłych pacjentów posiada wysokie genetyczne ryzyko, 41% ryzyko podwyższone, a 58% niskie. Badania te zostały opublikowane w październikowym wydaniu The American Journal of Psychiatry.

Korzyści z picia wina

czerowne winoWszyscy znamy stwierdzenie, że alkohol szkodzi zdrowi. Jednak coraz większa ilość naukowców przyczynia się do ujawnienia rosnących korzyści z picia napoju alkoholowego jakim jest wino, w szczególności czerwone. Ostatnio został zsekwencjonowany materiał genetyczny Vitis vinifera (Winorośl pospolita). Mając więcej informacji na temat danego gatunku, można powielić jego zalety a niwelować wady.

1234567891011121314151617181920212223242526