ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mięso i mleko ze sklonowanej krowy jest bezpieczne

Amerykańscy i japońscy naukowcy twierdzą, że spożywanie mleka i mięsa pochodzących ze sklonowanych krów jest bezpieczne dla człowieka.
Wnioski takie wysnuto po przebadania mięsa z dwóch byków i mleka od czterech krów, sklonowanych w ostatnim czasie.

Wcześniej obawy dotyczące bezpieczeństwa wzbudził między innymi fakt, że prawdopodobnie klony żyją krócej niż oryginały.

Stwierdzono, że nie ma znaczących różnic w składzie mięsa i mleka zwierząt sklonowanych i tych urodzonych naturalnie. Wszystkie parametry mięsa i mleka sprawdzane w trakcie naszych badań mieszczą się w granicach obowiązujących żywność dopuszczaną do sprzedaży.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika również, że często dochodzi do deformacji w organizmach klonów oraz nie poznano jeszcze wszystkich długotrwałych skutków klonowania zwierząt.

Wiek materiału genetycznego sklonowanego organizmu jest identyczny z wiekiem dawcy. Klon nie jest pozbawiony wad genetycznych wieku starczego dawcy i ma mniejszą odporność na choroby.

Owca Dolly - pierwszy sklonowany ssak, została uśpiona ze względu na nieuleczalna chorobę płuc w 6. roku życia (owce żyją średnio 11-12 lat). Wcześniej cierpiała także na zwyrodnieniową chorobę stawów.

Po opublikowaniu badań dotyczących mięsa i mleka od sklonowanych krów, odezwali się już krytycy.

Sceptycy twierdzą, że do badań użyto zbyt małej grupy zwierząt, więc wyciąganie jakichkolwiek wniosków jest przedwczesne.

Na razie mięso i mleko sklonowanych zwierząt nie są dopuszczone do sprzedaży. - Jest to delikatny problem polityczny, nie tylko naukowy, potrzeba czasu, aby opinia publiczna zaakceptowała fakt, że mięso i mleko sklonowanych zwierząt w niczym nie zagrażają zdrowiu - podkreślił prof. Yang, jeden z naukowców przeprowadzających badania.

Amerykańska FDA - Food and Drug Administration, komisja do spraw żywności i leków - dotychczas nie zezwoliła na sprzedaż mięsa i mleka ze sklonowanych zwierząt, mimo że już w 2002 roku Amerykańska Akademia Nauk poinformowała, że produkty tego rodzaju nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu.

Źródło / na podstawie: BBC News, Rzeczpospolita

Komentarze

pipolit | 2005-04-14 00:00:00
mięso powino być tylko z klonowanych krów bo byki tylko wykorzystują te krowy a krów klonowanych nie chcą

Kolejny krok ku... | 2006-11-10 00:00:00
...zagładzie naszego gatunku.. moze produkcja klonów i otrzymywanie rozwiązało by jakieś problemy żywnościowe na swiecie ale trzeba miec na uwadze to ,że naukowcy mogą sie mylić i co będzie jak po 5 latach wyjdzie na jaw ze jednak mleko takie no do konca bylo zdrowe ?? pozatym skoro klony chorowały to logicznym staje sie pytanie czy mleko z takich zwierząt nie wywoła choroby u konsumenta ?

Ludzki genom | 2010-08-18 00:34:20
W prawdziwość słów owych naukowców wierzę jak wściekłemu psu:))

Władysław | 2010-08-25 21:22:42
Juz niebawem Bóg was za to rozliczy, że rujnujecie ziemię i narażacie ludzkość na degradację biologiczną...(Apk. 11,18).