ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mikroorganizmy a powstawanie nowotworu

Mikroorganizmy mogą przyczyniać się do powstawania nowotworu.
Możemy wyróżnić wiele rodzajów chorób wywołanych drobnoustrojami. Zasięg i natężenie schorzeń wywołanych zakażeniem drobnoustrojami może być nieznaczne i niezauważalne, ale może także okazać się wyjątkowo ciężkie w leczeniu i prowadzić do drastycznych następstw, jakim jest na przykład rozwój nowotworu.

W powstawaniu procesu nowotworowego mają udział różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, tak zwane czynniki ryzyka. Wśród czynników ryzyka można wyodrębnić takie grupy czynników jak: chemiczne, fizyczne, biologiczne, dziedziczne, immunologiczne.
Infekcje bakteryjne i wirusowe należą do biologicznych czynników ryzyka powstawania nowotworów.

Wśród wirusów powodujących powstawanie nowotworów u człowieka należy wymienić:
- wirus Epsteina - Barr związany z częstszym występowaniem chłoniaka Burkitta i raka jamy nosowo-gardłowej
- wirusy Herpes Simplex (Herpes Simplex Virus, HSV-2) i wirusy Papilloma zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy
- wirusy Hepatitis B i Hepatitis C wpływające na patogenezę nowotworów wątroby
- wirus T-limfocytotropowy związany z patogenezą białaczki wywodzącą się z limfocytów T ludzi dorosłych

Wśród bakteri mających wpływ na powstawanie nowotworów należy wymienić: Helicobacter pylori, która uczestniczy w patogenezie nowotworu żołądka.
H. pylori została uznana przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem za karcynogen (czynnik rakotwórczy) grupy pierwszej, czyli o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Aby móc skutecznie eliminować czynniki biologiczne (zakażenie bakteryjne i wirusowe), które są przyczyną powstawania nowotworów, ważne jest wczesne wykrycie zakażenia danym drobnoustrojem.
Pozwoli to wybrać właściwy sposób leczenia i może zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko rozwoju nowotworu.