ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Minister rolnictwa nie chce GMO - aktualizacja

Stanowisko rządu co do uprawy roślin transgenicznych w Polsce zostało poznane na początku lutego. Wycofano wtedy spod obrad projekt ustawy o GMO poprzedniego rządu, gdyż nie zakazywał całkowicie upraw roślin transgenicznych na terenie kraju. Projekt nowej ustawy jest w trakcie opracowywania. Tymczasem minister rolnictwa chce zakazać importu roślin genetycznie modyfikowanych, handlu nimi, ich tranzytu, a nawet badań laboratoryjnych nad nimi. Wiceminister rolnictwa już zalecił podległym resortowi ośrodkom naukowym dostosowanie się do swojej koncepcji Polski całkowicie wolnej od GMO - donosi serwis Gazeta.pl.

Zalecenia uwzględniania polityki resortu rolnictwa wobec GMO zostały rozesłane m.in. do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Instytutu Ochrony Roślin, Instytutu Warzywnictwa, Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Takim pomysłom sprzeciwiają się naukowcy. Hamują one doświadczenia naukowe, uniemożliwiają jakiekolwiek prace polegające na modyfikacji genetycznej organizmów. Poza modyfikacjami dla celów rolniczych rośliny są wykorzystywane m.in. w calach farmaceutycznych i kosmetycznych. Ten kierunek rozwoju biotechnologii roślin ma mieć szczególne znaczenia w najbliższych latach. Próbuje się wytwarzać w roślinach farmaceutyki (np. przeciwciała), czy "roślinne szczepionki" - np. sałatę uodporniającą przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
Flagowym polskim biotechnologicznym produktem jest insulina - lekarstwo cukrzyków - produkowana przy wykorzystaniu modyfikowanych genetyczne bakterii. Gdyby pomysł resortu rolnictwa wszedł w życie byłby także problem z jej importem, gdyż za granicą jest ona także wytwarzana przy użyciu organizmów transgenicznych. Sprzeciwia się temu minister zdrowia.

Decyzję ministra rolnictwa potępił już senat SGGW, opinię przygotowuje Konferencja Rektorów Szkół Akademickich Polski i PAN.

Pomysł jest ewenementem w stali Europy. Najsurowsze przepisy dotyczące GMO posiada Szwajcaria, gdzie obowiązują zakazy stosowania większości technologii inżynierii genetycznej w rolnictwie. A po referendum z listopada 2005 roku jest zobowiązana wprowadzić pięcioletnie moratorium na produkcję GMO oraz import genetycznie modyfikowanych organizmów zwierzęcych. Jednak zakaz nie stosuje się do badań naukowych i zastosowań w medycynie.

Aktualizacja / 1 marzec 2006

Najprawdopodobniej rząd odrzuci propozycje resortu rolnictwa, który chciał uczynić Polskę całkowicie wolną od modyfikowanych genetycznie roślin.
Będzie można importować komponenty z GMO (składniki wielu leków), paszę z
GMO (już teraz jest podstawą karmienia drobiu i świń, są tańsze niż z roślin niemodyfikowanych).
Natomiast utrzymany zostanie zakaz uprawy roślin modyfikowanych genetycznie na terenie Polski.

Źródło: Gazeta.pl

Komentarze

Souichi Tomoe | 2006-02-28 00:00:00

To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylko wydaje... To mi się tylkoTo mi się tylko wydaje... wydaje...
...
Cholera, czy rząd musi robić z siebie debili? ___^____

MF | 2006-02-28 00:00:00
Kompletna bzdura, po prostu szkoda słów - chyba zmienie kierunek studiów:(

greg | 2006-02-28 00:00:00
kolejnym genialnym krokiem rządu będzie wycofanie biotechnologii z nauczania akademickiego ... do czego to doszło?

juzek | 2006-02-28 00:00:00
nie wierze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Oni sa naprawde ciemni!!!!!!!!!

JJ | 2006-02-28 00:00:00
eee... a moze by tak jeszcze zabronic klonowania genow? a moze PCRa?

to juz jest conajmniej paranoja.. dobrze ze chociaz Religa ma jakies pojecie na ten temat... chyba jako jedyny w calym rzadzie :|

hiszpanka | 2006-02-28 00:00:00
no, to tego ministra chyba ktos walna baaardzo mocno w głowe. Nie dośc, że jesteśmy opóżnieni pod wzgl. biotech. w stosunku do Zachodu, to teraz chyba sie cofniemy do ery kamienia łupanego!!! a co ze studentami?!ehh....do kitu://

sab | 2006-02-28 00:00:00
Ja mam kolejny wspaniały projekt dla polskiego rządu "uczynmy Polskę strefą wolną od drobnoustrojów"

śLimak | 2006-03-01 00:00:00
Tak nie warto inwestować w naukę, tylko w limuzyny dla ojca dyrektora.Nie dajmy się jakimś niedouczonym ciemnotom!!!

zkoza | 2006-03-01 00:00:00
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." - czy naprawdę nie widzicie do czego doprowadziły nowoczesne technologie?????? tania żywność produkowana przemysłowo jest bardziej szkodliwa dla zdrowia od żywności naturalnej, dzięki temu tworzony jest popyt na coraz nowsze leki, itp, itd;
dla zdobycia dużej kasy niektórzy nawet wierzą, że uprawy GMO są mniej szkodliwe dla środowiska od upraw ekologicznych....

Souichi Tomoe | 2006-03-02 00:00:00
zkoza, a skąd wiesz? GMO umożliwia (między innymi) mniejsze zużycie pestycydów, przez co są mniej szkodliwe dla środowiska, niż "tradycyjne" rolnictwo.

djm | 2006-03-02 00:00:00
zkoza, poczytaj sobie o gmo, to przekonasz się nie dla kasy, całkiem bezinteresownie, że niektóre typy gmo mogą przyczynić się do ograniczenia stosowania chemicznych środków ochrony roślin i (prawdopodobnie) sztucznych nawozów. Idea ekologicznego rolnictwa to idea odwrotu od zielonej rewolucji, czyli do czasu sprzed lat 50-tych XX wieku, gdy kraje które są dziś eksporterami żywności, jak Indie, cierpiały na krawędzi śmierci głodowej. Pomysł równie dobry, jak ten, byśmy od jutra zrezygnowali z samochodów, a przesiedli się na rowery i wrotki.

Ulala | 2006-03-02 00:00:00
Oja!!! Tego jeszcze nie grali!!! Niezła jazda!!! Najbardziej mnie wkurza, że oni tak naprawdę nie wiedzą o co chodzi i jakie ma to znaczenie. Zaskoczyła im klapka, że GMO jest złe i koniec, nawet nie próbują zrozumiec o co chodzi. Może powinniśmy coś zrobić?? Jakoś uSwiadomić nasze społeczeństwo?? Pokazać im, że GMO ma wiele zalet??

k | 2006-03-02 00:00:00
W głowie mi się nie mieści jek bez odpowiedniej wiedzy można wypowiadać się na jakiś temat. Szanowny Pan Minister i reszta załogi powinni poczytać co nieco o GMO, a dopiero później negować i zakazywać czegoś, co tak naprawdę ma służyć człowiekowi. Twierdzenie, że modyfikowane znaczy złe jest puste i bezpodstawne. Jest wiele naturalnych produktów o znanej powszechnie szkodliwości, ale zupełnie się to ignoruje.

wojtek | 2006-03-03 00:00:00
Jestem studentem 4 roku biotechnologi zejmuje się też troche polityką i kiedy patrzę na to co wyprawia nasz rząd a zwłaszcza pan Minister Rolnictwa to odechciewa mi się życ prowadzą oni polske nie do przodu ale do tyłu . Jest to nie d pomyślenia zwałaszcza jeżeli chodzi o pomysły ministra . Najlepiej nich dalej podstawai samochodu Ojcu Dyrektorowi bo do rtego sie nadaje a napewno nie do tego żeby decydowac o kszrtałcie polskiego przemysłu i nauki . Pierwaszą osoba jaą naleąało by poddać modyfikacji genmetycznej jest sam minister. A ludzie którzy go popieraja powinni być następni w kolejce. Biotechnologia to przyszłość bez względy n azdanie polotyków PiS-u i oczywiscie Radaia Maryja. Oni sobi mogą pogdac oc najwyżej bo na w Eurobi etakich idiotów i tak nikt poważnie nie bierze . pzrawiam wszyskich zwolenników GMO - światowi ludzie z was

wojtek | 2006-03-03 00:00:00
hej ulala masz dobry pomysł z tym uświadamianiem społeczseństwa bo nie dość że rząd zacofany to i społeczństwo pomyśl nad tym i odezwij sie do mnie

Souichi Tomoe | 2006-03-03 00:00:00
"Jest wiele naturalnych produktów o znanej powszechnie szkodliwości"

Jak tytoń (rak płuc, zawał serca), peyotl (halucynacje), pleśń (rak), muchomor sromotnikowy (zatrucie pokarmowe), wilcza jagoda (halucynacje, ślepota), etc... :>

s | 2006-03-03 00:00:00
ludzie jak mozna zyc w takim kraju gdzie rzadza same ciemniaki, jak moga decydowac o czyms nie wiedzac nawet co to jest!oj w naszaym kraju ciezko jest z praca po bio a teraz ma byc jeszcze gorzej!powariowali!

Re | 2006-03-04 00:00:00
"sab (28.02.2006)
Ja mam kolejny wspaniały projekt dla polskiego rządu uczynmy Polskę strefą wolną od drobnoustrojów"

Mam lepszy projekt
Uczynmy Polske strefą wolną od idiotów, deportujmy polityków i moherów.

Ulala | 2006-03-06 00:00:00
Hej Re, świetny pomysł!!! Popieram :)

domi | 2006-03-09 00:00:00
Banda idiotów!!!To czym innym mozna sie zajmowac na biotechnologii jak nie modyfikowaniem genetycznym organizmow? jak my studenci mamy sie uczyc genetyki? na sucho?na papierze?przeciez to smieszne. jak jeszcze do tego zabronia przeprowadzania badan z wykorzystaniem inzynierii genet to przez 5lat studiow bedziemy hodowac pieczarki w szklarniach i nawozic je naturalna kupą koni. juz niedlugo zamiast wykladow bedziemy na uczelni sluchac radia Maryi a w bibliotekach zamiast "Swiata nauki" i "wiedzy i zycia" pojawi sie "twoj gosc niedzielny". stanowczo trzeba uswiadamiac spoleczenstwo i dziwie sie ze nikt sie tym nie zajmuje. Biotechnolodzy!!!musimy sie zorganizowac i zaczac tepic ciemnote i zacofanie.dla naszego spoleczenstwa inz genet jest uwazana za zlo i stoi na rowni z aborcja i eutanazja, a pewnie conajmniej polowa Polakow na pytanie czy rosliny naturalne tez maja geny czy tylko GMO odpowiedzialoby ze tylko GMO!!!Musimy cos zrobic!!!

kawałek społeczeństwa | 2006-03-16 00:00:00
Nie jestem naukowcem ,jestem zwykłym rolnikiem.Wydaje mi się,że GMO może być bardzo szkodliwe dla ekosystemu,także jest niebezpieczne ze względów społeczno-ekonomicznych.

mAJA | 2006-03-16 00:00:00
jAKI JEST SKUTEK PRAWNY TAKIEGO ZAKAZU, PRZECIEŻ NIE UCHYLONO PRZEPISOW USTAWY O gmo?
Ustawa o GMO obowiązuje i Komisja do spraw GMO Ministra Srodowiska nie cofnęla wielu zgód na zamierzone uwolnienie do środowiska- trzeba te zgody było anulować a nie zrobiono tego.

Rimnu | 2006-03-17 00:00:00
Organizacja Katharsis'03 planuje akcję informacyjną na temat co to jest GMO. Potrzebujemy chętnych do współpracy!!! Mamy rozbudowany plan, ale nie zrobimy tego sami. Zapraszam na: http://gmo_katharsis03.w.interia.pl/index.html . W ciągu kilku najbliższych dni pojawią się tam szczegółowe informacje. Pytania i sugestie można kierować na e-mail: rimnu@interia.pl

Brze | 2006-03-21 00:00:00
Mam jakies dziwne wrazenie, ze nasze ministerstwa od czegokolwiek specjalizuja sie w hamowaniu rozwoju wlasnie tego czegokolwiek. Tak jest np. z transportem i drogami, a teraz przyszedl czas na rozprawienie sie z naukowcami. Obecnie robie doktorat w Kanadzie, zajmuje sie wylacznie GMO. Takie info umacnia mnie w przekonaniu, ze niestety nie mam po co wracac do tego popierzonego kraju. Z wyrazami oburzenia z powodu ignorancji ministerstwa i zwyklej glupoty.

boreq | 2006-03-22 00:00:00
Proponuję wycofanie wszystkich rozwojowych przedmiotów w szkołach i na uczelniach, wprowadzenie badań w zakresie chemii, fizyki, biologi i biotechnologii i, jak na ciemnogród przystało, zastąpić to wszystko niezwykle rozwojowymi rekolekcjami, odsłuchiwaniem radia Maryja i oglądaniem na wykładach telewizji Trwam. Bo w końcu Polska to przedmurze chrześcijaństwa...

Studunt BTCH | 2006-03-25 00:00:00
Nieeee!!!
Czy premier i/lub inni członkowie rządu lub parlamentu nie znajdą chwili czasu na przeczytanie kilku artykułów?

Kreciak | 2006-03-29 00:00:00
ciemniaki!!!i oto doskonały przykład jak można skutecznie rzucać kłody pod nogi nauce!grrr...po prostu bez komentarza:/

genetyk sceptyk | 2006-04-28 00:00:00
Jestem za stosowaniem GMO w farmacji, przemyśle kosmetycznym, w medycynie itp. ale nie można grzebać w żywności - i to dla zwierząt i dla ludzi. Hodowla roślin wsparta osiągnięciami biologii molekularnej w zupełności wystarczy i będzie w z godzie z otaczającym nas środowiskiem naturalnym.

nati | 2007-06-01 00:00:00
same bzdury