ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

*Molekuła Miesiąca*

Molekuła Miesiąca"Molekuła Miesiąca" jest nowym działem w serwisie BioTechnolog.pl. Jest on autoryzowanym tłumaczeniem angielskiej strony "Molecule of the Month", która znajduje się w portalu RCSB Protein Data Bank.

Adres do: "Molekuła Miesiąca" w BioTechnolog.pl.
Adres do: "Molecule of the Month" w RCSB Protein Data Bank.

Oryginalna strona działa od roku 2000. Od tego czasu, co miesiąc, pojawia się na niej felieton na temat innej makrocząsteczki, który jest ilustrowany grafikami wykonanymi na podstawie danych o przestrzennej strukturze danej molekuły, dostępnymi w bazie PDB. W znaczącej większości są to białka. Autorem tekstu i grafik jest David S. Goodsell.

Mamy nadzieję, że dział "Molekuła Miesiąca", prowadzony po polsku, pokaże czytelnikom jak ciekawymi i niebanalnymi cząsteczkami są białka, oraz jakie informacje można odczytać z danych strukturalnych dostępnych przez internet, którymi każdy może się *pobawić* na swoim komputerze, korzystając z darmowych, prostych programów (np. RasMol, Chime).

Każdy felieton opisuje zarówno funkcję cząsteczki i jej znaczenie dla naszego życia (jak np. toksyna cholery), strukturę cząsteczki, oraz pokazuje w jaki sposób budowa atomowa wyznacza jej działanie To tak jakby przez lupę można było zobaczyć działanie tworzących życie cząsteczek, i tym samym poznać jaka jest molekularna podstawa istnienia nas i innych organizmów.

Strona "Molekuła Miesiąca" zawiera, na dzień dzisiejszy, fragment ze wszystkich felietonów, które znajdują się w angielskim serwisie. Poprzednie, jak i nowo ukazujące się, będą sukcesywnie dodawane.