ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mysie komórki macierzyste leczą owcze serca

embrionalne komórki macierzysteEmbrionalne komórki macierzyste myszy mogą być używane w leczeniu wad serca u owiec. Ten międzygatunkowy eksperyment jest kolejnym krokiem na drodze do udowodnienia, że ludzkie komórki macierzyste mogą być używane do leczenia ludzi po przebytych zawałach serca.

Podczas zawału serca dochodzi do licznych uszkodzeń mięśnia sercowego oraz naczyń krwionośnych, które umożliwiają rozprowadzanie krwi w organizmie. Lekarze bardzo długo szukali sposobu na naprawę tych zniszczeń i właśnie komórki macierzyste wydają się być kluczem do rozwiązania tego problemu, jako te, które mogą się przekształcić w dowolny rodzaj komórek – w tym również w komórki budujące serce.

Dotychczasowe badania wykazały, że komórki macierzyste są skuteczne w przypadku małych zwierząt, np. gryzoni. Jednak w przypadku ludzi badania te przebiegają w nieco wolniejszym tempie, co jest spowodowane głównie kontrowersjami etycznymi.
W przypadku ludzi naukowcy używali do tej pory komórek macierzystych uzyskanych ze szpiku kostnego. Nie są one tak uniwersalne jak embrionalne komórki macierzyste, można jednak ukierunkować ich różnicowanie się tak, aby przekształcały się w dany typ komórek. Pacjenci po przebyciu zawału serca, poddani terapii komórkami macierzystymi, są w stanie pompować więcej krwi, niż inni, nie poddani tego typu leczeniu. Naukowcy są przekonani, że embrionalne komórki macierzyste mogą nawet zwiększyć skuteczność tej metody.

Michael Puceat z French National Centre for Scientific Research oraz jego współpracownicy zdecydowali się poddać testom embrionalne komórki macierzyste owiec, aby móc obserwować ich jak wygląda ich działanie w przypadku dużych ssaków. Jednak w przypadku owiec pozyskanie tego typu komórek jest trudne, zdecydowano się na użycie mysich embrionalnych komórek macierzystych. Badacze wszczepili więc około 30 milionów komórek do serc 9 owiec, które przeżyły wcześniej atak serca. Miesiąc później okazało się, że serca owych zwierząt pompowały o 15% więcej krwi niż w przypadku owiec nie poddanych leczeniu. Specyficzne markery z wszczepionych komórek macierzystych znalezione zostały w obrębie mięśni sercowych zwierząt, co stanowiło dowód na to, że komórki te faktycznie zastąpiły uszkodzone fragmenty tkanek.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że w ciągu następnych kilku lat badania dotyczące człowieka szybko dostarczą nowych, bardziej efektywnych metod leczenia z wykorzystaniem właśnie embrionalnych komórek macierzystych.

Źródło: Nature