ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

*Nad Wyraz Ciekawy* gen

Grupie polskich naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu udało się odkryć nowy, dotąd niepoznany gen. Nazwali go NWC (od Nad Wyraz Ciekawy). Zgodnie z ich przypuszczeniami odpowiada on za kontrolę aktywności genów RAG, jest więc jakby genem *nadrzędnym*, regulującym w stosunku do genów RAG.

NWC, Nad Wyraz Ciekawy genGeny RAG (ang. recombination-activating genes) pełnią w organizmie role podczas tworzenia ogromnej różnorodności przeciwciał, którą się normalnie obserwuje. Są one niezbędne do zajścia rekombinacji genów kodujących części zmienne przeciwciała, dzięki czemu powstają przeciwciała różniące się od siebie w fragmencie wiążącym antygen. Jest to podstawą działania układu immunologicznego, który dzięki różnym przeciwciałom może neutralizować obce cząsteczki i organizmy. Brak (np. defekt genetyczny) genu RAG oznaczał by w rzeczywistości brak odporności organizmu.

Serwis PAP, cytując doc. Jarosława Dastycha z Centrum Biologii Medycznej PAN w Łodzi podaje, że "Poznanie zatem genu włączającego lub wyłączającego RAG byłoby przełomem i miałoby kluczowe znaczenie dla naszej wiedzy w dziedzinie immunologii".


Źródło: Nauka w Polsce - PAP

Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN
Sprawozdanie z działalności naukowej w roku 2004
http://surfer.iitd.pan.wroc.pl