ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nanotechnologia w leczeniu raka

Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) wynaleźli antynowotworową „bombę”, która w swym działaniu przypomina mitycznego konia Trojańskiego. Działanie jej oparte jest na głębokiej penetracji tkanki rakowej, gdzie „bomba” eksploduje i niszczy tylko zmienione nowotworowo komórki, pozostawiając zdrowe.

„Bomby” molekularnych rozmiarów zostały opracowane przez naukowców z MIT i przetestowane na myszach z rakiem skóry lub płuca. Okazało się, że myszy leczone ta metodą żyły ponad 3 razy dłużej niż nieleczone gryzonie. Naukowcy mają nadzieję, że podobne efekty będą występowały w przypadku leczenia ludzi.

Podstawą działania nazywanych przez naukowców z MIT „mądrych bomb” jest nanotechnologia, która pozwala manipulować materiałami na molekularnym i atomowym poziomie. „Mądre bomby” używane są w celu dostarczenia do komórki nowotworowej chemioterapetyków, które niszczą chore komórki i substancji hamujących angiogenezę czyli tworzenie naczyń krwionośnych, co uniemożliwia jednocześnie wzrost tkanki nowotworowej.

Struktura tego nanotechnologicznego wynalazku przypomina balonik zamknięty w trochę większym baloniku, który wstrzykuje się do krwi i podróżuje on aż do zmienionej nowotworowo tkanki. Tam zostaje wbudowany, co powoduje przerwanie ciągłości otaczającej membrany „bomby” i uwolnienie substancji zapobiegającej powstawaniu naczyń krwionośnych w tkance nowotworowej.

Gdy nanokomórka z „zapakowanym” w nią lekiem jest już w obrębie komórki nowotworowej eksploduje ona uwalniając chemioterapeutyk , który zabija komórkę rakową. W procesie tym żadna zdrowa komórka nie zostaje uszkodzona, dzięki czemu terapia ta pozwala uniknąć przykrych dla pacjentów efektów ubocznych chemioterapii takich jak utrata włosów, wymioty, nudności czy utrata wagi.

Badania dowiodły, że 80% badanych myszy leczonych nanotechnologicznymi „mądrymi bombami” żyło ponad 65 dni dłużej podczas gdy gryzonie leczone najlepszymi chemoterapeutykami tylko 30. Myszy, które nie dostawały natomiast żadnych leków umierały po 20 dniach.

Naukowcy stwierdzili, że „mądre bomby” były efektywniejsze w leczeniu czerniaka niż raka płuc. Dlatego nadal będą prowadzone badania, mające na celu zaprojektowanie bomb pomocnych w leczeniu innych rodzajów nowotworów.

Z metodą tą wiąże się ogromne nadzieje w leczeniu wielu rodzajów nowotworów u ludzi.

Kasia Kuleszewicz

Źródło: News-medical.net, Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Dodatkowe informacje o nanotechnologii:
http://www.open-mind.pl/Ideas/Nanot.htm

Komentarze

magdusia | 2005-08-17 00:00:00
czy wiadomo kiedy ta technika bedzie stosowana na chorych?

madga | 2005-09-12 00:00:00
stosujcie ją jak najszybciej

arek | 2005-09-15 00:00:00
gdyby coś było więcej w tej sprawie to piszcie

SAPER | 2005-09-16 00:00:00
ANjpierw muszą być przeprowadzone odpowiednie badania. Precież ludzie o nie myszy. A jak sie okarze ze w trzecim pokoleniu po leczeniu wszystkie będą miałm po 2 głowy....

Ale jeżei przeczytaliście to dokładnie to wiecie ze to tylko albo aż przedłuża życie. Ja czekam na prawdziwy LEK...

Jt | 2006-02-26 00:00:00
Ciekawy artykuł. Słyszałem również o wykorzystaniu quantum dots do zwiększenia możliwości diagnostycznych (wykrywanie komórek nowotworowych w bardzo wczesnym stadium). Należy pamiętać, że przecież obok przeciwdziałania należy stosować jak najlepsze metody profilaktyczne.
Pozdrawiam!
Zapraszam na stronę: http//www.nanotechnologia.republika.pl

nvk06 | 2009-01-13 16:43:48
Nowotwór dotyka coraz więcej ludzi naszje populacji , zapewne wielu którzy to czytają jest lub będzie chorował na nowotwór, to smutne i przykre ale trzeba z tym walczyć. Chciałbym żeby w przyszłości nanotechnologi aradziła sobie z takimi przypadkami. Stracilem przez raka bliska osobę... oby ta technologia jak najszybciej weszła do codziennego obiegu medycznego.

Pozdrawiam !

zbigi | 2010-11-29 08:02:11
Czy ktoś wie gdzie kupić (oryginalne) nanozłoto do leczenia raka żołądka w stopniu zaawansowanym ( przerzuty). Proszę o sugestie nie tylko w zakresie dystrybucji złotej nadzieji ale również innych związanych z tym procesem nowotworowym.Pozdrawiam serdecznie

Nihilista | 2011-04-10 18:48:02
Ta technologia mimo że jest rok 2011 nie weszła w życie i nie wejdzie.Komuś zależy na dużej śmiertelności. Spisek ogólnoświatowy wszedł w nową fazę.