ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Odkryto w jaki sposób wirus HIV infekuje zdrowe komórki

Wirus HivPrzy życiu skomplikowanej metody detekcji naukowcom z Saint Louis University udało się zademonstrować molekularny mechanizm infekowania zdrowych komórek wirusem HIV. Odkrycie to może przyczynić się do rozwoju badań nad nowymi lekami przeciw temu wirusowi.

Mimo iż naukowy już wcześniej postawili hipotezę mówiącą, że w celu zakażenia komórki i zajścia replikacji HIV, dwa końce wirusowego DNA muszą połączyć się wewnątrz zdrowej komórki, aż do teraz nie byli w stanie wyjaśnić tego procesu.

"Wiele biologicznych i strukturalnych aspektów integracji wirusa HIV z komórką gospodarza jest nadal nieokreślonych . Dlatego też, dokładne poznanie molekularnych mechanizmów tego procesu jest znaczące dla rozwoju badań nad inhibitorami integrazy" mówi prof. Sibes Bera z Saint Louis University.

Integraza została odkryta przez naukowców z Saint Louis University w 1978 roku. Jest jednym z trzech białek enzymatycznych wirusa HIV mających decydujące znaczenie w infekowaniu komórek. Pierwszy enzym, odwrotna transkryptaza umożliwia transkrypcję DNA na matrycy wirusowego RNA . Drugi - proteaza poprzez rozszczepienie prekursorowego białka gag, umożliwia odtworzenie zakaźnej dojrzałej kopii wirusa HIV. Integraza natomiast, jest enzymem uczestniczącym w kowalencyjnym łączeniu prowirusowego DNA z DNA komórki.

Przy użyciu biofizycznej metody detekcji zwanej FRET (metoda rezonansowego transferu energii wzbudzenia) naukowcy wykazali, że integraza chwyta dwa końce wirusowego DNA tuż przed włączeniem ich do DNA komórki. Następnie końce te, są przyłączane do chromosomu gospodarza. Integracja wirusowego DNA rozpoczyna replikację wirusa. Jeżeli dwa końce wirusowego DNA nie ulegną jednoczesnemu połączeniu z chromosomem, nie dojdzie do zainfekowania komórki.

Leki przeciw wirusowi HIV np. AZT (azydotymidyna) lub terapia kombinowana hamują działanie odwrotnej transkryptazy i protezy. Jak dotychczas nie ma leku inhibitującego integrazę.

Źródło: Saint Louis University

Komentarze

tse | 2006-04-06 00:00:00
ciekawe:)

ciekawa 16~ | 2006-11-16 00:00:00
"Jeżeli dwa końce wirusowego DNA nie ulegną jednoczesnemu połączeniu z chromosomem, nie dojdzie do zainfekowania komórki."Ale przecież wirus ten nie ma DNA, lecz RNA.Więc jak to możliwe?

Marcin | 2006-11-16 00:00:00
Tak, wirus HIV ma RNA, ale to RNA po wprowadzeniu do komórki jest przepisywane na DNA (odwrotna transkrypcja), które to może jakieś funkcje wirusowe spełniać - jeżeli się wbuduje do chromosomu gospodarza.

BlanCik! | 2006-12-26 00:00:00
no ciekawe

ewcia | 2007-11-17 00:00:00
Jest to bardzo ciekawe i umożliwia pozyskanie bardzo cennych informacji!!

we | 2010-08-19 14:22:23
trzeba zbadac polaryzacje bialek

igi | 2010-10-02 16:26:41
naipierw robi się wirusa by pużniej zarabiać na szczepionkach...chodzi tylko o kasę ..a ludzi i tak za dużo na świecie..