ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Odkryto białko odpowiedzialne za wzrost kom. roślinnych

Zarówno wzrost roślin jak i zwierząt jest kontrolowany przez hormony sterydowe. Jednak w przypadku roślin proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany. U zwierząt hormony rozpoczynają swe działanie bezpośrednio w jadrze komórki. U roślin hormony zwane brassisteroidami (BR) rozpoczynają prace już na powierzchnie komórki. Skomplikowana reakcja łańcuchowa otwiera drogę do jadra komórki, gdzie aktywowane są specyficzne geny odpowiedzialne za jej wzrost. Współautor odkrycia Zhi-Yong Wang z Uniwersytetu w Stanford przyznaje, że został odnaleziony kluczowy składnik tej kompleksowej reakcji łańcuchowej. To odkrycie jest o tyle ważne, że pozwoli na przyszłe manipulowanie mechanizmem wzrostu komórki roślinnej w celu zwiększenia urodzajności.

Prof. Wang wyjaśnia, że już od jakiegoś czasu było wiadomo, co się dzieje na powierzchni komórki, ale dopiero odnalezienie w roślinie Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik pospolity) białka o nazwie BZR1, które jest aktywowane tylko w obecności hormonów BR pozwoliło na wyjaśnienie procesów wzrostu u roślin.. Białko BZR1 zamiast stymulować aktywność, przyłącza się do sekwencji DNA o nazwie BRRE (brassinosteriod response element), co zatrzymuje proces transkrypcji genu o nazwie CPD. Ponieważ wpływa on bezpośrednio na produkcje enzymu potrzebnego do syntezy BR, powoduje to jej zatrzymanie. A więc kiedy poziom BR jest wysoki ,BZR1 jest aktywowane a synteza BR redukowana. Z kolei, gdy poziom BR jest niski, synteza hormonów wzrasta i to jest właśnie podstawą regulacji wzrostu komórek roślinny.

Dokładniejszy opis tego procesu można znaleźć na stronie:
http://www-ciwdpb.stanford.edu/research/research_wang.php

Komentarze

misiolina | 2005-04-13 00:00:00
fajna i ciekawa stronka, szkoda tylko, że reszta informacji jest w innym jezyku!!!