ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Orzechy pomocne w walce z nowotworami

orzechyZnaleziono nowy składnik fasolki, orzechów i zboża, który ma potencjalne działanie antynowotworowe. Badania prowadzone przez naukowców z University College w Londynie dowiodły, że pęciofosforan inozytolu, występujący w powszechnie dostępnych produktach żywnościowych, ma działanie hamujące względem kluczowego enzymu, zaangażowanego we wzrost guza - kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (w skrócie PI3K).

Kinaza 3-fosfatydyloinozytolu odgrywa istotną rolę w rozwoju ludzkich nowotworów. Leczenie nowotworów było dotychczas oparte na hamowaniu aktywności kinazy, jednakże otrzymanie potrzebnych do tego inhibitorów było trudne ze względu na ich niestabilność chemiczną oraz toksyczność. Problemów takich nie ma ze świeżo odkrytym pięciofosforanem inozytolu, naturalnym składnikiem hamującym aktywność enzymu PI3K.

pęciofosforan inozytolu w orzechachPodejrzewa się, że dieta wzbogacona w składniki takie jak orzechy, fasola czy zboża zapobiega powstawaniu raka. W nowym leczeniu raka planuje się wykorzystanie pięciofosforanu inozytolu.

Pięciofosforan testowano na mysich modelach choroby i na komórkach nowotworowych. Jak się okazało pięciofosforan inozytolu hamuje wzrost guza u myszy, a także wzmacnia cytotoksyczny efekt leków wykorzystywanych w leczeniu raka jajników i płuc. Działanie to mogłoby być wykorzystywane w uwrażliwianiu komórek nowotworowych na działanie popularnie stosowanych leków antynowotworowych.

Pięciofosforan jest składnikiem występującym w popularnych roślinach strączkowych (takich jak soczewica, groch i fasola) a także w otrębach pszennych i orzechach, substancją nietoksyczną, rozpuszczalną w wodzie. Właściwości te sprawiają, że pięciofosforan jest obiecującym terapeutycznym składnikiem, a jego dodatkową ogromną zaletą jest nietoksyczność nawet w dużych ilościach, co daje mu przewagę nad konwencjonalnymi chemioterapeutykami.

Prace nad zastosowaniem pięciofosforanu inozytolu w terapii ludzkich nowotworów trwają nadal.

Źródło: University College London

Komentarze

dahia | 2005-09-21 00:00:00
Brawo Kasiu!!

Ania | 2005-09-24 00:00:00
Może i to prawda, ale ja i tak w to nie wierzę ;) ale i tak fajny artykuł!

SARI22 | 2006-05-26 00:00:00
WŁAŚNIE TAKICH ARTYKUŁÓW SZUKAM! WIADOMO, ŻE ZDIAGNOZOWANIE RAKA JEST DLA WIELU LUDZI SZOKIEM, ALE NIE MOŻNA ZAŁAMYWAĆ RĄK I CZEKAĆ TYLKO NA UKŁON W NASZĄ STRONĘ ZE STRONY BIAŁEGO PERSONELU. " JESTEŚ TYM CO JESZ" NIE JESTEŚMY BEZSILNI W WALCE Z RAKIEM , MOŻEMY SAMI STARAĆ SOBIE POMÓC, NA PEWNO NIE ZASZKODZI! A JAK POMOŻE! JEŻELI UDERZYMY Z KILKU STRON( LECZENIE, DIETA, NASTAWIENIE WŁASNE I RODZINY) SZANSE ROSNĄ- I W TO TRZEBA WIERZYĆ POZDRAWIAM WSZYSTKICH SERDECZNIE

sten | 2006-08-20 00:00:00
Przy braku enzymu fytazę pięciofosforan inozytolu nie uwolni się samoistnie a to jest przyczyną grożnej genetycznej choroby mukowiscydozy.