ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Polskie firmy niewiele wydają na badania

W tysiącu firm, które przeznaczają najwięcej na badania naukowe nie ma ani jednej firmy z Polski. Rekordziści wydają kilkakrotnie więcej niż nasz kraj. Listę najnowocześniejszych na świecie przedsiębiorstw, czyli inwestujących najwięcej w badania i rozwój, opublikowała Komisja Europejska - czytamy w serwisie Gazeta.pl.

W USA i Japonii, krajach pod tym względem najbardziej rozwiniętych, większość inwestycji na naukę pochodzi od firm, stanowi odpowiednio 63 i 75proc, i stale rośnie. One są także głównym miejscem pracy dla naukowców. W Unii Europejskiej jest gorzej, udział przedsiębiorstw w finansowaniu nauki wynosi tylko 54 proc. i choć rośnie, to w żółwim tempie. Dystans się z roku na rok powiększa.

Polskie firmy niestety nie znalazły się nawet w pierwszym tysiącu zestawienia. Na dalszych pozycjach znalazła się Telekomunikacja Polska i Netia. Polska potraktowana jak firma, wydając na badania zaledwie 1,14 mld euro (0,6 proc. PKB) znalazłaby się na 64. miejscu. Rekordzista DaimlerChrysler w zeszłym roku wydał na ten cel 5,7 mld euro.

Zacofanie Europy w stosunku do USA, czy Japonii wynika z niechęci do finansowania przedsięwzięć ryzykownych, pionierskich, wymagających wiele lat badań. Gdy za oceanem najwięcej przeznacza się na przyszłościowe dziedziny, jak biotechnologia, farmaceutyka czy przemysł informatyczny, w Europie dominuję branże motoryzacyjne, chemiczne i elektrotechniczne. Dziurę technologiczną ciągle się powiększa, firmy z USA i Japonii zwiększyły w zeszłym roku fundusze na badania o 7 proc., firmy europejskie tylko o 0,7 proc.

Na podstawie, więcej informacji: "Nauka tylko dla odważnych" - Andrzej Hołdys 20-12-2005.
W serwisie Gazeta.pl