ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Próby kliniczne szczepionki na raka

Firma Antigenics poinformowała o pierwszych rezultatach III fazy testów opracowanej przez nią personalizowanej szczepionki na raka Oncophage. Okazało się, że może ona przedłużyć średni czas życia o osiem miesięcy w przypadku pacjentów z zaawansowanym stadium czerniaka złośliwego, w porównaniu do tych leczonych innymi, wybranymi przez lekarza, metodami.

Firma oznajmiła, iż różnica w czasie przeżycia chorych ludzi nie jest statystycznie znacząca, jednak zaznaczyła, iż jest to pierwsza szczepionka na raka, która wykazała wzrost długości przeżycia u tej kategorii pacjentów w trzeciej fazie prób klinicznych. Antigenics planuje ukończyć analizę w pierwszym kwartale 2006 roku i rozpocząć kolejną trzecią fazę badań w następnym roku, z nadzieją na zwrócenie się o zatwierdzenie przez FDA (Federal Drug Administration) w 2007 roku. Garo Armen, prezes firmy Antigenics powiedział, iż te wyniki są pozytywnym sprawdzeniem technologii i zdolności firmy do produkcji personalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych, oraz że oczekują na możliwość dyskusji wyników prób i strategii rejestracji leku z FDA.

Kategoria pacjentów, która wykazała poprawę długości życia, składała się z osób chorych na czerniaka złośliwego w jego czwartym stadium rozwoju co oznacza, że wytworzyły się już przerzuty do tkanki podskórnej i węzłów chłonnych, ale nie do bardziej istotnych organów.

Doktor John Kirkwood, który był zaangażowany w próby kliniczne leku, oraz jest dyrektorem Centrum Czerniaka na uniwersytecie w Pittsburgh*u powiedział, iż specjaliści zajmujący się problematyką nowotworów przyjmują wyniki badań entuzjastycznie, ponieważ aktualnie znane metody leczenia nie dają pomyślnych efektów, a czasem są niezdrowe dla pacjenta.

Szczepionka Oncophage jest tworzona z własnego guza pacjenta. Dlatego nazywa się ją szczepionką personalizowaną, czyli dostosowaną do choroby pacjenta, bo stworzoną z jego własnych komórek nowotworowych. Ma ona za zadanie namówić komórki odpornościowe do rozpoznania wyłącznie komórek rakowych i ominięcia w swym niszczącym działaniu zdrowych tkanek, przez to unikając wywoływania skutków ubocznych, jakimi charakteryzuje się chemoterapia i terapia radiacyjna.

Antigenics pracuje także nad wykorzystaniem nowej technologii do leczenia raka komórek nerkowych.

Źródło: ScienceDaily

Komentarze

niki | 2005-11-02 00:00:00
niech lekarze wkoncu cos zrobia i wymysla lekarstwo ktore do konca wyleczy czlowieka z tej okropnej choroby