ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Read Gene na NewConnect

Od 12 lutego 2008 spółka READ-GENE S.A. oficjalnie rozpoczęła notowania na rynku NewConnect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. To już trzecia polska firma wykorzystująca innowacyjne zdobycze biotechnologii, która zdecydowała się na rozwój poprzez wejście na rynek NewConnect.

Wcześniej pojawiły się między innymi Pharmena oraz Euroimplant. Po rozpoczęciu notowań kurs akcji wycenionych na 2,7zł zwyżkował jednak ostatecznie notowanie zakończyło się na tym samym poziomie wartości akcji z którym spółka wchodziła na giełdę. Obroty akcjami firmy przekroczyły 1,8 mln zł, co jest szczególnie dobrym wynikiem przy niewielkiej emisji akcji, której dokonała spółka. Świadczy to o dużym zainteresowaniu inwestorów.

READ-GENE S.A. jest firma powstałą z inicjatywy Prof. Jana Lubińskiego naukowca, który wykorzystał wiedzę i odkrycia kierowanych przez siebie Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz Zakładu Genetyki i Patomorfologii funkcjonujących w ramach Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Już w 2005 roku powstała pierwsza spółka, która podpisała z uczelnią umowę licencji wyłącznej na komercjalizację poza granicami Polski wszystkich odkryć (technologii) wytworzonych do tej pory oraz tych, które zostaną wytworzone w przyszłości przez MCND oraz Zakład Genetyki i Patomorfologii. Dzięki nawiązaniu współpracy innymi firmami Spółka szybko odnalazła się na rynku podpisując kolejne kontrakty.

Mimo sporych inwestycji kolejnych udziałowców firma nadal potrzebowała własnego zaplecza badawczego oraz funduszy na dalszy rozwój. Mogą o tym świadczyć wyniki finansowe w ostatnich dwóch latach ze względu na inwestycje wynik finansowy netto Spółki w ostatnich okresach rozrachunkowych wynosił: 2006 r. - 360.974,16 zł, 2007 r. - 204.902,62 zł

Główne obszary działalności firmy Prof. Lubińskiego to Badania kliniczne, Testy genetyczne, chemoprewencja, repozycjonowanie leków. Takie portfolio usług i produktów wraz z zabezpieczoną własnością intelektualną pozwoliło firmie, mimo kryzysu, przekonać 57 inwestorów, którzy dali firmie kolejny zastrzyk kapitału w wysokości 4 033 025,10 zł. Do tego bardzo dobrego wyniku z pewnością przyczyniła się też duża popularność Prof. Lubińskiego oraz intensywna kampania medialna przygotowana przed wejściem firmy na giełdę.

W ocenie PRO-SCIENCE.eu READ-GENE S.A. to dobra inwestycja. Mimo, że drażni nas sposób przedstawiania Spółki jako firmy produkującej testy diagnostyczne. Prawdziwy potencjał firmy kryje się w dużej liczbie zdefiniowanych genetycznie pacjentów i próbek. Z pewnością pozwoli to na nawiązanie satysfakcjonującej współpracy z firmami prowadzącymi badania kliniczne. Sprzedaż samych testów "na raka" podobna do tej, którą w Stanach prowadzi firma Myriad Genetics wymaga silnej, często wątpliwej etycznie promocji i przynajmniej w Stanach Zjednoczonych związana jest z dużym ryzykiem roszczeń odszkodowawczych.

Wrażenie robi liczba opatentowanych technologii. Jednak jak można wywnioskować z budowy własnego laboratorium badawczego firma przygotowuje się do jeszcze bardziej wytężonej pracy badawczej. Szansę na komercyjny sukces wróżymy też wszelkim preparatom chemo prewencyjnym opracowywanym przez READ-GENE S.A.. Naukowy image Spółki z pewnością pozwoli efektywnie sprzedawać taki specyfik. Warto zwrócić uwagę ,że Innowacyjna onkologia tak silnie propagowana przez Spółkę nie jest jej unikalna domeną. Nawet w sąsiednich Niemczech można odnaleźć na przykład firmę ELA prowadzoną prze Dr Ulf*a Vogt*a oferującą bardzo kompleksowe usługi z zakresu diagnostyki molekularnej w leczeniu nowotworów. Przy czym firma ta działa już od 1997 roku.

Podsumowując mamy nadzieję, że NewConnect stanie się szansą na pozyskanie kapitału, umożliwiającego szybki rozwój również dla innych firm z branży LifeScience. Warto obserwować nadchodzące doniesienia prasowe gdyż dochodzą do nas informacje o kolejnej firmie z sektora szykującej się do zaistnienia na tym rynku.

pro-science.eu Copyright © PRO-SCIENCE.eu