ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Regeneracja organów u myszy?

Naukowcy stworzyli "cudowne myszy", które są w stanie odtwarzać amputowane kończyny albo uszkodzone organy. Stworzenia te są zdolne przychodzić do siebie po obrażeniach które zabijałyby albo trwale uszkadzałyby normalne zwierzęta.

Eksperymentalne zwierzęta są unikatami wśród ssaków w swojej zdolności odrastania ich serc, palców, stawów i ogonów. Co więcej, kiedy komórki od myszy testowej są wstrzykiwane do zwyczajnych myszy, one również nabywają zdolności regenerowania się. To odkrycie pozwala mieć nadzieję na to, że kiedyś w przyszłości również ludzie będą w stanie odtwarzać uszkodzone lub stracone organy wewnętrzne.

Szczegóły badań będzie można poznać w przyszłym tygodniu podczas naukowej konferencji dotyczące procesów starzenia się na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Według Ellen Heber-Katz, profesor immunologii przy Wistar Instytut, zdolność myszy do odtwarzania organów jest kierowana przez około tuzin genów. Stale prowadzone są badania nad ich dokładnymi funkcjami, ale jest prawie pewne, że ludzie mają porównywalne geny.

Zespół badaczy eksperymentował z amputowanymi albo uszkodzonymi organami, takimi jak serce, ogon i uszy, i po prostu obserwował ich odrastanie. Jedynym organem, którego nie udało się zmusić do odrośnięcia był mózg. Kiedy wstrzyknięto komórki wątroby pobrane tamtych zwierząt do zwyczajnych myszy, one również uzyskały zdolność regeneracji. Utrzymała się ona nawet sześć miesięcy po wstrzyknięciu.

Profesor Heber-Katz dokonała odkrycia kiedy zauważyła, że identyfikacyjne dziury wykonane przez naukowców w uszach eksperymentalnych myszy wyleczyły się bez pozostawienia żadnych blizn. Samouleczanie się myszy zostało potwierdzone prostymi testami chirurgicznymi polegającymi na amputowaniu kończyn, które następnie samoistnie odrastały wraz ze stawami. Podczas innych testów odcinano ogony, które również odrastały. Zamrożono również pewne części serc testowanych myszy i obserwowano ich stopniowy odrost.

Naukowcy uważają, ze te same geny mogłyby przedłużać życie tych zwierząt, jednakże mają one dopiero 18 miesięcy (zazwyczaj żyją około dwóch lat) więc jest jednak za wcześnie na wyciąganie jakichkolwiek wniosków.

Źródło: theaustralian.news.com.au

Komentarze

Maestro | 2005-09-13 00:00:00
Biotechnologia czyni cuda

paulina | 2005-09-21 00:00:00
kul... a kiedy zaczną poprawiać ludzi? człowiek, to znacznie bardziej interesujący obiekt badań xDD

suezka | 2005-09-30 00:00:00
czy po zamrożeniu całego organu np. serca , a nie tylko jego fragmentu jest możliwa regeneracja u myszy??

Hathor | 2005-10-03 00:00:00
Hmm.. to może za pół roku okaże się, że wreszcie przechytrzymy kostuchę. Będę czekał z niepokojem:)

Typek | 2006-03-10 00:00:00
Niesamowite!
NIESAMOWITE!!

mila | 2006-11-02 00:00:00
taki se ten blog ale jest duzo ciekawych rzeczy o myszach ;) pozrowionkaaaaaaaaa Qurde zmeczylam sie czytaniem tego wszystiego :p narkaaa spadam oze kiedys odwiedze twoj blogasek:d

mila | 2006-11-02 00:00:00
hejka to zowu ja zapomilalam spytac skad wzielas tyle tego tekstu w encyklopedii zanurkowalas hahahaha sorki mam dzis swietny humor dostalam 6 na angliku za halloween'a jeszcze raz pozdrooooooooo :p :d

major | 2007-07-11 00:00:00
Bardzo ciekawe, można by to wykorzystać i do regenerowania ludzkich organów, kończyn. Gdyby można było wyhodować ograny i przeszczepiać je ludziom, wycinać komórki nowotworowe, w nadziei, że zregenerują sie te zdrowe i zapobiegnie to dalszemu rozwojowi choroby. Wielka nadzieja dla tych ludzi, którzy utracili np. ręce, nogi w wyniku wypadków. Tylko, że zdolność do regeneracji mają organizmy o mało wyspecjalizowanej budowie np. jaszczurki czy gąbki. Jest to możliwe dlatego, że każda komórka ich organizmu zawiera jednakowy materiał genetyczny, który może dać początek każdej części ciała.

happydoro | 2010-03-29 15:47:26
Zainteresowanym odrastaniem organow u ludzi podsylam do Rosjanina Arkadija Petrova z Moskwy, ktory - przy pomocy epigenetyki - uczy ludzi inicjowac takie zmiany we wlasnym organizmie, bez zastrzykow. Gen P21 mozna zablokowyc sila wlasnych mysli (patrz tez wyklady dr. Bruca Liptona z USA, film Living Matrix, haslo epigenetyka)

Aroz | 2011-02-07 17:11:12
To by sie przydalo Kubicy po wczorejszym(moze przedwczorejszym) wypadku!